Yozgat Gezi Rehberi ve Rotası

Yozgat’ın tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini Yozgat gezi rehberi sayfamızda bir araya topladık. İç Anadolu bölgesinin doğusunda bulunan Yozgat 424000 nufüsa yaklaşık 14000 kilometrekare alanda ev sahipliği yapar.

Yozgat gezilecek yerler

Firmamız şu hizmetleri Yozgat’ta verir;


Yozgat’ta Gezilecek Yerler

Yozgat’ta gezilecek yerler arasında bir çok kamp alanı, tarihi ve kültürel destinasyonlar, ziyafet çekebileceğiniz yerler ve eğlence mekanları bulunuyor. Şimdi sizler için gezilecek yerleri listeleyelim. 


Yozgat müzeleri

Yozgat Müzesi

Yozgat Müzesi diğer adıyla Nizamoğlu Konağı 1871 yılında yapılmıştır. Yapımı sonra bir çok farklı amaç için hizmet veren bu yapı 1975 yılında koruma altına alınmış ve 1985 yılında müze olarak ziyarete açılmıştır. Geçmişinde kız okulu ve tekel deposu olarak da hizmet verdiği biliniyor. Yozgat Müzesi bünyesinde bir çok arkeolojik ve etnografik esere ev sahipliği yapıyor. Bunun yanı sıra resim sanatına dair eserler de içerisinde bulunuyor.

Müzede bulunan etnografik eserler arasında Osmanlı devletinin son zamanlarına ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yıllarına ait mutfak araç gereçleri, kıyafetler, el yazma eserleri, silahlar, halı ve kilimler var. Müzenin en çok dikkat çeken parçası ise Kabe örtüsü parçası olarak biliniyor. Müze Pazartesi günleri kapalı.


Arkeoloji müzesi Yozgat

Arkeoloji Müzesi

Karslıoğlu Konağı olarak da bilinen Arkeoloji Müzesi Yozgat mimarisinin klasik örneğidir. 1883 yılında inşaasının tamamlandığı bilinen bu üç katlı yapıda Mustafa Kemal Atatürk’ün Yozgat’a geldikçe konakladığı biliniyor. Önem kazanmasının yegane sebebi budur. Yozgat Arkeoloji müzesi bünyesinde bir çok eser barındırıyor. Prehistorik devirden Bizans dönemine kadar uzunca bir zamanın eserleri kronolojik sıra ile sergilenmiş. 

Arkeoloji müzesi bahçesinde de bir çok eser bulunuyor. Bu eserlerden dikkat çekenler Bizans dönemine ait mezar taşları ve yazıtlardır. Adeta Yozgat’a kültürel bir renk katan bu müzeyi gezi rotanıza almanızda fayda var.


Yozgat Sarıkaya kaplıcaları

Sarıkaya Kaplıcaları

Yozgat ilimize yaklaşık 80 kilometre mesafede bulunan Yozgat Sarıkaya Kaplıcaları, Sarıkaya ilçesinde yer alıyor. Florür içeren suyu ile sağlık saçan bu kaplıcalarda su sıcaklığı ortalama 48 derece civarında. Cilt hastalıklarına, karaciğer rahatsızlıklarına ve safra kesesi taşlarına iyi geldiği bilinen bu kaplıcanın başka hünerleri de var.

Siyatik ağrıları, kadın hastalıkları ve spastik ağrılara da faydalı olduğu söyleniyor. Kaplıca tesisinde konaklama imkanı da bulabilirsiniz. Sağlık turizminin dışında Yozgat Sarıkaya Kaplıcaları tarihi açıdan da öneme sahip. Basilica Therma olarak adlandırılan bu bölgede Roma dönemi kalıntılarına rastlanmanız da mümkün. Sarıkaya’da gezilecek yerler listenize Yozgat Sarıkaya Kaplıcalarını da mutlaka eklemelisiniz.


Yozgat Cavlak boğazlıyan kaplıcaları

Cavlak Boğazlıyan Kaplıcaları

Bakanlar kurulu kararı ile Cavlak Boğazlıyan Kaplıcaları termal turizm merkezi olarak tescillenmiş. Saniyede yaklaşık 300 litre akış hızına sahip olan bu kaplıca Yozgat’a 90 kilometre uzaklıkta Boğazlıyan ilçesinde yer alıyor. Su sıcaklığı ise 34 derece ile 44 derece arasında değişiklik gösteriyor.

Tıbbi raporlar ile belgelenmiş ve bir çok hastalığa iyi geldiği biliniyor. İyi geldiği rahatsızlıklar arasında Mide rahatsızlıkları, Karaciğer rahatsızlıkları, Kadın hastalıkları, Üst solunum yolu rahatsızlıkları, ve romatizmal ağrılar bulunuyor. Adeta bir şifa kaynağı olan bu termal tavsiyelerimiz arasında. Hiç bir rahatsızlığınız olmasa dahi sizi dinçleştirecektir.


Yozgat Saraykent kaplıcaları

Saraykent Kaplıcaları

Yozgat kaplıcalar yönünden zengin bir ildir. Saraykent kaplıcaları da Yozgat’ın termal turizmine güçlü bir katkı sağlar. Saraykent ilçesinde bulunan bu kaplıcaların Yozgat’a uzaklığı yaklaşık 75 kilometredir. Her yıl on binlerce kişiyi ağırlayan bu kaplıcaların suyu kadın hastalığı ve romatizmal rahatsızlıklar gibi bir çok derde deva oluyor. Ayrıca belirttiğimiz rahatsızlıklara iyi geldiği Sağlık Bakanlığı tarafından da onaylanmış. Bu sebeple güvenle Saraykent Kaplıcalarını ziyaret edebilirsiniz.

Saraykent Kaplıcalarında su sıcaklığı 70 derece civarında oluşuyor. Bu sıcaklığın insana zarar vermemesi için su yeterli miktarda soğutularak kullanıma sunuluyor. Saraykent kaplıcalarına Yozgat merkezden minibüsler ile ulaşmanız mümkün. Kendi aracınız ile gidiyorsanız tabelalar gayet yeterli.


Yozgat çamlık milli parkı

Yozgat Çamlığı Milli Parkı

Yozgat Çamlığı Milli Parkı Türkiye’nin ilk milli parkıdır. Yaklaşık 500 yıllık Karaçam ağaçları bu milli parkta Yozgat’a oksijen sunar. Kafkas Çamı olarak da bilinen bu çam türünün yanı sıra milli park içerisinde bir çok nadir görülen ağaç ve bitki türüne rastlamak da mümkün.

Bitki örtüsünün yanı sıra bir çok Anadolu hayvanına ev sahipliği yapan bu Çamlık Milli Parkında Anadolu’da nadir görülen Beyaz Kartal’da görme şansınız var. Söylentilere göre buraya ilk fidanı Aslı için Kerem dikmiştir. Yozgat’ta gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken bir destinasyondur.

Adres: Eskipazar, Develik Cami Sk. No:2, 66100 Yozgat Merkez / Yozgat


Yozgat Akdağmadeni ormanları

Akdağmadeni Ormanları

İç Anadolu bölgesinin altın madalyası niteliğinde olan Akdağmadenleri ormanları Yozgat ilimizin Akdağmadeni ilçesinde bulunuyor. Bu bölge Yozgat ve çevresine kıyasla çok daha fazla yağış alıyor. Bu durumdan Akdağmadeni ormanları da nasibini almış.

Kendinizi Karadeniz bölgesinde gibi hissedeceğiniz bir güzelliğe sahip olan bu ormanlarda bir çok ağaç türü nefes alıyor. Bunlardan bazıları alıç, palamut, yabani fındık, sarıçam ve ardıçtır. Ormanın yanı sıra bölgede bir çok bozkır ve çayır bulunuyor. Fotoğraf karelerinize mutlaka girmesi gereken güzellikte bu ormanları gezmeden Yozgat’ı gezdim demeyin.

Akdağmadeni ilçesi yüz ölçümünün yaklaşık %35’ini bu ormanlık alanlar kaplıyor. Bu sebeple müthiş bir hava kalitesi var. Yaz veya kış mutlaka uğramalısınız.


Yozgat Fatih tabiat parkı

Yozgat Fatih Tabiat Parkı

Yozgat Fatih Tabiat Parkı, Yozgat Çamlığı Milli Parkı’nın hemen yanı başında bulunuyor. Yaklaşık 2400 dekar alana sahip olan bu tabiat parkında hoş vakitler geçirebilirsiniz.

2013 yılında tabiat parkı olarak tescillenmiş olan bu park devlet ormanı statüsündedir ve içerisinde bir çok bitki ve ağaca ev sahipliği yapar. Bunlardan en çok dikkat çekenleri Boğadikeni, Sarı Papatya, Peygamber Çiçeği, Katran Ardıcı ve Kokulu Yonca’dır.

Bu tabiat parkı bir çok Anadolu hayvanına da ev sahipliği yapıyor. Bunlardan bazıları Tavşan, Çakal, Kurt, Tilki, Porsuk, Söğüt Bülbülü, Sığırcık ve Sıvacı Kuşu’dur. Fotoğraf meraklılarına çok renkli kareler sunabilecek olan parkı gezmeniz size iyi gelecektir.


Yozgat Çayıralan ormanları

Çayıralan Ormanları

Yozgat deyince aklınıza kurak bir bölge geliyor değil mi? Çayıralan ormanları bu bakış açınızı değiştirecek güzelliği ile sizleri büyüleyecektir. Yozgat’ın Çayıralan ilçesinde bulunan bu ormanlar bünyesinde bir çok ağaç, bitki ve hayvanı barındırıyor. Eşiniz, arkadaşlarınız veya sevdikleriniz ile doyasıya gezip trekking yapabileceğiniz bu ormanlarda muhteşem fotoğraflar da yakalayabilirsiniz.

Yeşilin bin bir tonunu İç Anadolu bölgesinde görmek sizleri şaşırtmasın.  Çayıralan Ormanlarının yanı sıra bu ilçeye ulaştığınızda gidebileceğiniz bir kaç mesire alanı da bulunuyor. Bunlar Kaynarpınar, Üççamlar, Çatak, Nur Çeşmesi ve İninbaşı mesire alanlarıdır.


Yozgat Bozok yaylası

Bozok Yaylası

Yozgat topraklarında bulunan Bozok Yaylasının rakımı yaklaşık 1300 metredir. Az dalgalı düzlüklerden oluşan bu yayla Kırşehir sınırlarına kadar uzanır.  Yozgat’ta yayla olur mu hiç demeyin. Bozok yaylası tertemiz havası ile sizleri kendinizle baş başa bırakabilecek nadir yerlerden biridir. 

Ormanların arasında kalmış bir çok düzlükte yöre halkının organik tarım ve hayvancılık ile uğraştığını da görebilirsiniz. Bunun yanı sıra arıcılık ile uğraşan Yozgatlıların da uğrak yeridir. Yozgat dışından bir çok göçebe arıcı da bu bölgenin çiçeklerini arılarına sunar.


Yozgat Kazankaya kanyonu

Kazankaya Kanyonu

Kazankaya Kanyonu diğer adıyla Kazankaya vadisi Yozgat ilimizin Aydıncık ilçesinde bulunuyor. Aydıncık merkeze yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta ola bu kanyon bölgenin en müthiş manzaralarından birini sizlere sunacak. Yaklaşık uzunluğu 11 kilometredir.

Kazankaya Kanyonunun içerisinden Yeşilırmak’ın bir kolu olan Çekerek geçer. Burada kanyon duvarlarına oyulmuş bir çok tarihi sembol göreceksiniz. Bunlardan biri de bolluğun sembolü olarak bilinen Kibele kabartmasıdır.

Kazankaya kanyonunda bulunan eserlerin geçmişi milattan öncelere dayanıyor. Doğa ile kültür burada bir araya gelmiş. Yozgat’ın en güzel yeri olarak bu kanyonu not alabilirsiniz.


Yozgat Gezi Rotası

Gece gezmeyi sevenler için Yozgat pek tercih edilebilir bir şehir olmasa da kafeler gece yarısına kadar açık oluyor. Fakat bir çok mağaza ve iş yeri güneşin batması ile birlikte kapanıyor. Kendinizi buna göre ayarlamanızda fayda var. Yozgat güneş batınca kapanmış bir işyerine dönüyor.

Başkent Ankara’ya yaklaşık 220 kilometre uzaklıkta bulunan bu ilimize bir çok şehirden otobüs ile ulaşmanız mümkün. Otogarı şehir merkezinde bulunduğu için Yozgat’ta gezebileceğiniz bir çok noktaya da erişmek kolay oluyor.

Yozgat ilimiz bünyesinde 13 ilçeye ev sahipliği yapar. Bu ilçeler Akdağmadeni, Aydıncık, Boğazlıyan, Çandır, Çayıralan, Çekerek, Kadışehri, Saraykent, Sarıkaya, Sorgun, Şefaatli, Yenifakılı ve Yerköy’dür. Her biri birbirinden şirin bu ilçeler Anadolu kültürünün sembolü niteliğindedir.

Yozgat yemekleri