Türkiye’de Yapılan Festivaller

 Türkiye’de Yapılan Festivaller

Türkiye’de yapılan festivaller Dünya ülkelerine kıyasla geç başlamış olsa da adından bolca söz ettirmeye başlıyor. Özellikle son on yılda bir çok festival yüzbinlerce misafiri ağırlıyor. Bu festivallerin her birinin farklı bir konsepti var.  Türkiye’de festivaller sadece gösteri amacıyla değil, kültürel ve bölgesel değerlerin canlı tutulması amacıyla da yapılıyor. 

Ülkemizde organize edilen festivallere genellikle yerli misafirler katılım sağlasa da son yıllarda yabancı misafirleri de ağırlamaya başladık. Bu durumun turizme katkısı da tartışılmaz seviyelere erişti. Türkiye’nin en çok katılım sağlanan festivalleri;

  1. Adana Portakal Çiçeği festivali
  2. Urla Enginar Festivali
  3. Tekirdağ Kiraz Festivali
  4. Alaçatı Ot Festivali
  5. Lavanta Festivali

Adana Portakal Çiçeği Festivali

Adana Portakal Çiçeği Festivali her yıl Nisan ayında düzenleniyor. Nisan’da Adana’da sloganı ile düzenlenen bu festival yüzbinlerce kişinin katılımı ile 2013 yılından beri organize ediliyor. Türkiye’nin ilk festivali olma unvanını elinde tutan bu organizasyonda geleneksel lezzetlerden portakal temalarına, uçurtma şenliklerinden yarışmalara kadar bir çok etkinlik düzenleniyor.

Firmamız Portakal Festivali’ne uçakla gidenler için Adana Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım destekleri verir.

Urla Enginar Festivali

Katılımın ücretsiz olduğu Urla Enginar Festivali 2015 yılından itibaren her yıl organize ediliyor. Nisan ayında düzenlenen bu organizasyonda çiftçilerimizin ürünlerinin tanıtımı hedeflenmiş. Her yıl yüzbin kişi civarında katılım sağlanır. Üç gün süren bu festivalde fotoğraf etkinlikleri, güzellik ve cilt bakım tüyoları ve mutfak atölyeleri gibi bir çok tema bulunuyor. Müthiş eğlenceler de bu temaya eşlik ediyor. Her yıl bir çok ünlü sanatçının konser verdiğini de unutmayalım.

Tekirdağ Kiraz Festivali

Tekirdağ Kiraz Festivali 3 gün sürüyor ve her yıl Mayıs sonlarında organize ediliyor. Yöresel geleneklerin yöresel ürünlerle buluştuğu bu festivalde Yelken yarışmaları, Tavla turnuvaları, Kiraz yarışmaları ve Briç turnuvası gibi bir çok etkinlik yer alıyor. Bu etkinlikler arasında en çok dikkat çekeni ise daima kiraz yarışmaları oluyor. Yarışamalar sonrası ünlü sanatçıların konserleri ile taçlandırılıyor. Kiraz festivalinde yarışmalarda ödüller de veriliyor.

Alaçatı Ot Festivali

Alaçatı Ot Festivali ülkemizin sayılı festivalleri arasında bulunur. Çeşme Belediyesi tarafından düzenlenir. Festivalde her yıl farklı bir tema kullanılıyor. Bu da katılımın daha da artmasını sağlıyor. Doyasıya eğlenebileceğiniz farklı bir organizasyon. Ege otlarını Türkiye’ye ve Dünya’ya tanıtan en iyi organizasyon diyebiliriz. Festival içerisinde sergilenen otları toplama organizasyonlarından konserlere kadar bir çok farklı eğlence var. Ayrıca ot yemekleri yarışması da düzenleniyor. 

Şirketimiz Alaçatı Ot Festivali ve Urla Enginar Festivaline ulaşımınızı kolaylaştırmak için İzmir havaalanında transfer destekleri sunar.

Lavanta Festivali

Her hangi bir eğlence organizasyonu düzenlenmese de Lavanta festivali adını almaya hak eden muhteşem bir hasada şahit olacaksınız. Lavanta bahçelerinin hasat zamanında binlerce yerli turist bu organizasyonlara katılıyor. Aradığınız şey görsel bir festivalse mutlaka değerlendirin. Her yıl Haziran ayı sonlarında organize ediliyor.