Mutlaka Görmeniz Gereken Karadeniz Yaylaları

 Mutlaka Görmeniz Gereken Karadeniz Yaylaları

Karadeniz bölgesinin birbirinden güzel yaylaları şöyle sıralanır; Ayder yaylası, Pokut yaylası, Sal yaylası, Sis dağı yaylası, Borçka-Karagöl yaylası, Anzer yaylası, Kiraz yaylası, Kafkasör yaylası ve Perşembe yaylası.

Hepsi birbirinden muhteşem fotoğraf kareleri sunar sizlere. Karadeniz bölgesi içerisinde çiçek kokuları eşliğinde göz alabildiğince uzayıp giden ormanlara dalıp gidebilirsiniz. Bu saydığımız tüm yaylalar, bol oksijen alıp kendinizi zinde hissettirecek güzel turizm destinasyonlarındandır. Gezmek istiyorum diyen herkes için işte mutlaka görmeniz gereken Karadeniz yaylaları.

Ayder Yaylası : Karadeniz’in en gözde yerlerinden biri olan Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunur. Yaklaşık 1350 metre rakıma sahip olan bu yaylada kendinizi cennetten bir köşede dinleniyor gibi hissedebilirsiniz. Bol yeşilliği, yüksek rakımı ve baş döndüren güzelliği ile dünyaya adını duyurmuştur. Ayder yaylası bünyesinde bir çok otel ve restoran da bulundurur. Bölgeye ulaşım da yaz kış mevcuttur. Dilerseniz tur eşliğinde dilerseniz minibüsleri kullanarak ulaşabilirsiniz.

Pokut Yaylası : Yine yayla, yine Rize, yine Çamlıhemşin. Pokut yaylası kartpostalları süsleyecek güzelliğe sahiptir. Rize Çamlıhemşin’in en gözde noktalarından biri olan bu yaylanın rakımı 2100 metrelere ulaşır. Bulutların bile üstünde bulunan yükseklikte kendinizi çok farklı hissedeceksiniz. Bulutları yukarıdan izlemek heyecan verici olacaktır. Buraya kadar ulaştıysanız bol oksijenli bir trekking yapmanızı tavsiye ederiz.

Sal Yaylası : Çamlıhemşin’in yaylarından biri olan Sal yaylası Pokut’a yaklaşık 2 km mesafededir. Pokut’ta yapacağınız doğa yürüyüşü sırasında Sal yaylasına da ulaşabilirsiniz.

Sis Dağı Yaylası : Adından da anlaşıldığı üzere bu yaylamız Sis Dağının üzerinde bulunmaktadır. Neredeyse yılın her günü sis bulutları ile kaplanmış olan bu yaylamız yaklaşık 2200 metre rakıma sahiptir. Sis dağında yılın belirli dönemlerinde şenlikler de düzenlenmektedir. Bu şenliklere acentemiz eşliğinde de ulaşabilirsiniz.

Borçka Karagöl Yaylası : Artvin ilimizin Borçka ilçesine yaklaşık 25 kilometre uzaklıkta bölgenin en güzel yaylalarından diyebileceğimiz bir yayladır. Bünyesinde tektonik bir göl de barındıran Borçka Karagöl yaylası doğası ile misafirlerini etkilemeyi her defasında başarır. Bir gidenin bir daha gitmek isteyeceği bu doğal güzelliği atlamayın.

Anzer Yaylası : Doğu Karadeniz bölgesinin en meşhur yaylaları arasındadır. İkizdere ilçesinden ulaşımı sağlanan Anzer yaylası balı ile meşhurdur. Ülkemizin en kaliteli bal üreticileri burada bulunmaktadır. Çiçek kokuları eşliğinde yılın belirli dönemlerinde düzenlenen şenliklerine de katılabilirsiniz.

Kiraz Yaylası : Yaklaşık 1900 rakıma sahiptir. Kiraz yaylasında her yıl Temmuz ayında Ayeser şenlikleri düzenlenir. Bu şenliklerde tulum eşliğinde horon tepmenin tadına varırken aynı zamanda bol oksijen ile vücudunuzu tazeleyebilirsiniz.

Kafkasör Yaylası : Boğa güreşleri ile ün salan Kafkasör yaylasının rakımı yaklaşık 1250 metredir. Bünyesinde barındırdığı butik otellerde ve bungolav evlerde güvenle konaklayabilirsiniz. Haziran ayında düzenlenen boğa güreşlerine denk gelirseniz şaşırmayın.

Perşembe Yaylası : Rakımı 1400 metreleri aşan Perşembe yaylasında her yıl Temmuz ayında şenlikler düzenlenir. Bu yaylaya Aybastı ilçesinden yaklaşık yarım saatlik bir araç yolculuğu ile ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda yamaç paraşütçülerinin de uğrak noktası olan Perşembe yaylasında Safari de yapılabiliyor.