Karadeniz’de Gezilecek Yerler

 Karadeniz’de Gezilecek Yerler

Karadeniz’de gezilecek yerler; profesyonel ekiplerimizce tur tarihinden aylar önce keşif ve gözlemi yapılarak özenle seçilir. Bölgeye giriş yapıp Doğu Karadeniz’e doğru ilerledikçe gezilecek onlarca bölge göreceksiniz.

Doğu Karadeniz’in göllerine, akarsularına, dağlarına ve inci gibi özenle işlenmiş doğasına hayran kalacaksınız.

Bu işin organizasyonunu yapan bir ekip olarak her yıl sizlerden önce bölgeye gitmemize rağmen Doğu Karadeniz’e biz bile doymadık. Karadeniz’i keşfetmek için şimdi incelemeye başlayalım

Sümela Manastırı

Milattan sonra 365 yılında yapımı tamamlanan bu yapı Trabzon’un Maçka ilçesinde bulunan Altındere vadisi içerisinde bulunur. Deniz seviyesinden yaklaşık 1200 metre yükseklikte bulunan Sümela Manastırı , Ortodoks manastır ve kilisesi olarak geçmişinde hizmet vermiştir. Adeta dağın oyularak yapıldığı bu yapı, Karadeniz’in sık ormanları ile iç içe geçmiş haldedir.

Kilise içerinde Hz Meryem figürleri, Meryem’in doğuşu, Hz İsa’nın doğuşu ve İncil’den resimler bulunur. Kiliseni doğu kısmında ise Hz Adem ve Havva’nın cennette yasak meyveyi yemeleri resmedilmiştir. Sümela Manastırı eşsiz fotoğraflar yakalayabileceğiniz Karadeniz’in en kıymetli noktalarından biridir.

Uzungöl

Trabzon ilimizin Çaykara ilçesine bağlı bir turizm bölgesidir. Yabancı ve yerli turistlerin akın akın geldikleri adeta cennetten bir köşedir. Kuymak yiyebileceğiniz en güzel yerdir. Uzungöl özellikle Haziran ayı başlarında çiçek kokularına bürünür.

Bu eşsiz yer kendinize ‘’Daha önce ben neden buraya gelmedim?’’ sorusunu sorduracaktır. Uzungöl, Dünya’nın en önemli biyolojik çeşitliliğine, eşi benzeri olmayan ormanlarına ve akarsularına sahip olan bir bölgenin köşe taşıdır. Aynı zamanda bulunduğu konum sebebiyle bir çok yırtıcı kuşun göç güzergahı üzerinde yer alır.

Buskirala ekibi sizlerin doyasıya vakit geçirmesi için bu destinasyona turlarında daha uzun zaman aralığı bırakır.

Fırtına Deresi

Kaçkar Dağlarının eteklerinden doğan derelerin oluşturduğu Rize, Ardeşen’in en uğrak yerlerindendir. Doğu Karadeniz’deki en büyük akarsu havzalarından biri olan Fırtına Deresi, günümüzde o bölgeye hiç gitmeyenlerin bile dilindedir.

Güzelliği ile göz kamaştıran bu bölge etrafında keyifli anlar geçirmeniz için bir çok kafe ve restoran vardır. Rafting yapmak isteyen misafirlerimiz için Karadeniz’in en güzel parkuru bu dere üzerindedir. Yaklaşık 70 km uzunluğunda olan deremizde olta ile balık tutabilirsiniz

Ayder Yaylası

Karadeniz deyince akla ilk gelen yerlerden biridir. Gerek rakımı, gerek rengarenk çiçekleri, gerekse şelaleleri ile sizlerin aklına kazınacak güzellikte bir yer. Karadeniz bölgesinin bünyesinde kaplıca bulunduran tek yaylası olma özelliğine sahiptir.

Bir çok otel ve pansiyon seçeneği bulabileceğiniz bu destinasyonda acentamız otel kalitesi sebebiyle konaklama yapmamaktadır. Fakat böylesine güzel bir yerde sizlere keyifli bir yürüyüş yapmanız için genişçe bir zaman sunulur. Kış sezonunda Kardan Adam Festivali düzenlenen bu bölge de yılın 365 günü turizm yapılır.

Batum

Gürcistan sınırları içerisinde yer alan bu kente giriş yapabilmeniz için yeni kimlik kartınızın bulunması yeterlidir. Batum’da Karadeniz organizasyonlarımızın kültür dolu günlerinden birini yaşayacağız.

Milattan sonra 1.yüzyılda yapıldığı söylenen Gonio Kalesi’ni, 2010 yılında kurulan Ali ve Nino Heykeli’ni, Piazza meydanını ve Aprasos’u profesyonel rehberliğimiz eşliğinde gezecek ve faklı kültürlerden bilgiler alacağız. Kumarhaneleri ve farklı kültürü ile meşhur olan bu kente giriş Hopa Sınır Kapısı üzerinden yapılır.

Borçka Karagöl

Borçka ilçesine yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta olan bu göl, zengin bitki örtüsü ve doğal yaşam alanı ile Doğu Karadeniz Bölgesi halkının mesire alanı olarak ta kullandığı muhteşem bir destinasyondur.

1800’lü yıllarda tektonik bir hareket sonucu oluştuğu söylenmektedir. El değmemiş, adeta zırh gibi sık ormanların arasında kalmış saklı bir cennet adeta. Karadeniz organizasyonlarımızın çoğunda Karagöl turu ekstra olarak satışa sunulmaktadır. Siz de bu ekstra turlara katılarak turunuzu daha da güzelleştirebilirsiniz.

Ordu Boztepe

Karadeniz’in güzelliğini seyredebileceğiniz muhteşem bir tepedir. Bu tepeye aşağıdan teleferik ile veya acentamızın sağladığı transfer araçları ile ulaşabilirsiniz. Karadeniz organizasyonlarımızın ilk durağı olan Boztepe’de muhteşem bir kahvaltı yapmadan ayrılmayız.

Denizden yüksekliği yaklaşık 500 metre olan bu tepe aynı zamanda bünyesinde piknik alanı ve bir çok kafe, restoran barındırır. Ordu şehir merkezi Boztepe’nin yamacına kurulmuştur. Kahvaltınızı yaparken tüm Ordu’yu ve Karadeniz’in hırçın dalgalarını seyredebilirsiniz.

Zigana Dağları

Karadeniz dağlarının Trabzon’dan başlayıp Çoruh vadisine kadar uzanan sıra dağlardır. Adına türküler yazdıran hırçın Karadeniz’in simgelerinden biridir. Filmlere konu olur, Zigana dağlarını konu alarak bir çok dizi çekilmiştir. Yerli ve Yabancı yoğun bir turist kitlesinin merakını uyandırır.

Yükseklikleri 3000 metreyi bulan bir çok tepeye sahiptir. Hırçınlığı ile geçmişinde bir çok can alan Zigana dağlarına 1988 yılında geçit inşa edilmiş ve adı Zigana Geçidi olarak literatürlere eklenmiştir. Bu geçit Trabzon’u Erzurum ve İran’a bağlar. Gördüğünüzde sizde etki uyandıracak güzelliktedir. Özellikle kış aylarında yoğun kar yağışı alır.

Hamsiköy

Zigana Dağlarının eteklerinde kurulmuş yaklaşık 1350 metre rakımlı bir köydür. İpek yolu üzerinde bulunan Hamsiköy geçmişinde ticaret için Erzurum ve İran’a giden kervanların mola verdiği bir destinasyondur.

Muhteşem bir Karadeniz doğasını göreceğiniz bu bölgede bisiklet sürebilir veya Trekking yapabilirsiniz. Ayrıca sütlacı ile meşhurdur. Acentamız misafirlerimize Hamsiköy’ de sütlaç ikram etmektedir.

Giresun Adası

Doğu Karadeniz’in tek adası olma özelliğine sahiptir. Kıyılarımızdan yaklaşık 1 buçuk kilometre uzaklıkta olan bu ada bir çok bitki ve canlıya ev sahipliği yapar. Yaklaşık yüz ölçümü 4 kilometre karedir. Bünyesinde eski uygarlıklara ait bir çok tarihi kalıntı barındırır. Karadeniz programlarımızda genellikle panoramik olarak görünür.

Karadeniz tur rehberleri eşliğinde kapsamlı Karadeniz turları için bizi takip etmeye devam edin.