İstanbul Gezi Rehberi ve Rotası

Merak edenlerden misiniz? İstanbul gezi rehberi sayfamızda gezmek için çok bahane bulacaksınız. Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayan ve Dünya’nın en eski şehirlerinden biri olan İstanbul’u keşfetmek için birçok neden var. İstanbul’da gezilecek yerler gerçekten bitmez. Günlerce haftalarca gezseniz bitiremezsiniz.

istanbul gezilecek yerler

Her köşesi ayrı bir tarih, her tepesi ayrı bir heyecandır İstanbul’un. Bu sebeple gezi rehberi size güzel bir rota çizebilir. Sizin için ülkemizin gerdanlığını köşe bucak gezdik. Gezmeden olmaz denilecek kadar güzel mekanlar ve destinasyonları burada listeledik. Şimdi incelemeye başlayalım.


Anadolu Yakası Gezilecek Yerler

Anadolu yakası gezilecek yerler açısından Avrupa yakasına kıyasla daha az destinasyonu bünyesinde barındırır. Fakat gezmeye Anadolu yakasından başladıysanız trafik durumuna göre bu yakayı ilk sıraya veya sonraya alabilirsiniz.

Anadolu yakasında sunabildiğimiz ulaşım hizmetleri arasında İstanbul otobüs kiralama, İstanbul minibüs kiralama, İstanbul Havalimanı transfer ve Sabiha Gökçen Havalimanı transfer bulunur.


Haydarpaşa Tren Garı

haydarpaşa tren garı resmi

Yaklaşık 100 yıldır Anadolu ve İstanbul’u birbirine bağlayan Haydarpaşa Tren Garı, İstanbul’un stratejik noktalarından biridir.1908 yılında 1500 İtalyan taş ustasının iki yılda yaptığı Gar tarihi ve mimari özellikleriyle dikkat çekmektedir. Öncesinde 1872 yılında Pendik’e kadar yol tren yolu Haydarpaşa Tren garı ile Kadıköy’e kadar uzandı.

Toplam 3836 m2 lik bir alana yayılmış olan Garın 4 peronu vardır. 19 Haziran 2013’te tren hizmetlerine kapatılmıştır. Klasik Alman mimarisinde kullanılan dik çatı tarzı ile farklılık kazanan yapı Osmanlı süslemeleri ile doğu-batı karışımı bir mimari özelliği kazanmıştır. 1917’de sabotaj sonucu çıkan yangında yasar görmüş olup sonrasında onarımı yapılmıştır.

Çatısında bulunan saat ile Anadolu’da birçok örneği olan saat kuleleri kültürüne uyum sağlamıştır. Saat günümüzde orijinal mekanizmasının korumaktadır. İstanbul’un simgelerinden olan Haydarpaşa Tren Garı büyüleyici ihtişamıyla boğazda misafirleri selamlamaktadır.

Haydarpaşa Tren Garı Adres: Haydarpaşa Gar Sokak, Rasimpaşa Mahallesi, 34716 Kadıköy, İstanbul


Kız Kulesi

istanbul kız kulesi resmi

Üsküdar’da yer alan Kız Kulesi adeta İstanbul’un sembollerindendir. Damalis ve Leandros kız kulesinin ilk isimlerindendir. Yaklaşık 18 metre uzunluğa sahip olan kız kulesi eşsiz güzelliği ve haftanın yedi günü çalışan restoranı ile hizmet vermektedir.

Geçmiş yıllarda yaşanan depremler ile kullanılamayacak hale gelen Kız Kulesi II. Mahmut döneminde tadilat edilmiştir ve Padişah’ın tuğrası, bir kitabe ile kulenin giriş kapısında yer almaktadır. Ayrıca Üsküdar bölgesinde Bizanslılardan kalan tek eserdir.

Salacak açıklarında bulunan bir adacığın üzerine inşaa edilmiştir. Hakkında bir çok rivayet ve efsane vardır. Hiç birinin kanıtlanmamış olmasına rağmen çoğumuz bu efsanelere de inanmışızdır.

Kule 1725 tarihinde açılmıştır. Ulaşım için Ortaköy’den veya Salacak’tan tekne ile yapılıyor. Üsküdar civarındaysanız mutlaka uğrayın. 

Adres: Salacak, Üsküdar Salacak Mevkii, 34668 Üsküdar/İstanbul


Anadolu Hisarı

istanbul anadolu hisarı

Anadolu Hisarı Göksu nehrinin boğaza döküldüğü mevkiye inşaa edilmiştir. Yıldırım Beyazıt tarafından 1395 yılında inşaa edilen bu hisar, yaklaşık 7500 metrekare alan üzerine kuruludur.

Bizanslıların Karadeniz’de kurdukları kolonilerin boğazdan geçişini engellemek amacı ile boğazın en dar geçiş bölgelerinden birine yapılmıştır. Tam karşısında da Rumeli Hisarı bulunur.

Anadolu Hisarı iki kademelidir. İç kale ve dış kale olmak üzere iki kalenin bir araya getirilmesi ile tamamlanmıştır. Sur kalınlığı 2.5 ile 3 metre arasında bölüm bölüm değişiklik gösterir.Bugün bazı bölümleri yıkılmış olsa da hala çoğu ayaktadır. Adres: Anadolu Hisarı, 34810 Beykoz/İstanbul


Avrupa Yakası Gezilecek Yerler

Avrupa yakası gezilecek yerler bölümünde Anadolu yakasına kıyasla daha çok nokta göreceksiniz. Tarihi yarım ada içerisindeki geziniz sizleri adeta büyüleyecektir. Tarihi boyunca bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış bu şehrin özellikle Avrupa yakası tarih kokar. Sözü çok uzatmadan şimdi sizlere gezebileceğiniz en güzel noktaları listeleyelim. Ayrıca ulaşım desteği de sunabiliriz;

Araçlarımızı kiralamadan sadece transfer hizmeti alabilirsiniz.İstiklal Caddesi

istanbul istiklal caddesi gezilecek yer

İstanbul’un en kalabalık semtlerinden biri olan ve Beyoğlu’nda bulunan İstiklal Caddesi (Cadde-i kebir)  bir tarafı taksim diğer bir tarafı ise Tünel olan yedi yirmi dört yaşantının devam ettiği yerdir. Caddede bulunan tarihi atlas pasajı ve Çiçek pasajı gezilecek yerler arasındadır.

Yaklaşık 1.7 km civarında olan İstiklal caddesini ister yürüyerek ister tramvay ile gezebilirsiniz. Bu cadde araç trafiğine kapalıdır. Eskiden Grande Rue De Pera olarak adlandırıldığı biliniyor. Kış aylarında İstanbul’daysanız burada mutlaka kestane yemelisiniz. İstanbul’un simgelerinden biri olan bu caddede bir çok kafe, restoran, bar, sanat merkezi ve alışveriş merkezi görebilirsiniz.

İstiklal caddesinde 24 saat eğlence devam eder. Buradaki mimari yapılar 1800’lü yıllardan günümüze ulaşmayı başarmıştır.

Adres: Şehit Muhtar Mahallesi İstiklal Caddesi / İstanbul


Ayasofya Camii 

Ayasofya artık cami selam olsun üstad Necip Fazıl Kısakürek'e

Belki’ de Dünya’nın en önemli camilerinden biri. Yaklaşık 916 yıl kilise olarak devam eden Ayasofya Camii Dünya’da en çok ziyaretçi çeken camiler arasında. Ayasofya’nın eski adı ‘Büyük Kilisedir’ Ancak 1453 yılından sonra Ayasofya adını almıştır. Ayasofya mimarlık tarihinde önemli bir dönüm noktasıdır. Mimarisi diğer camilere veya kilise kıyasla çok farklıdır.

İnşaatında yaklaşık on bin işçinin çalıştığı biliniyor. Yapıya manevi bir anlam kazandırmak için Ayasofya’nın yapımı sırasında bir çok farklı tapınaklardan sütünlar, kapılar ve taşlar getirilmiştir. Fatih Sultan Mehmet Han’ın İstanbul’u fethinden sonra da yapı herhangi bir yıkıma ve zarara uğratılmamış, tarihi değeri dikkatle korunmuştur.

Bizans döneminde merkezde ki kubbesinin çöktüğü biliniyor. Mimar Sinan bu yapıya payandalar ekleyerek güçlendirmiştir.

Adres: Sultan Ahmet, Ayasofya Meydanı No:1, 34122 Fatih/İstanbul


Kapalı Çarşı

istanbul kapalı çarşı resmi

Kapalı Çarşı dünyanın en çok ziyaret edilen mekanıdır. Ayrıca dünyanın en büyük çarşısıdır. 26 bine yakın kişi bu çarşıda çalışıyor ve günlük yaklaşık 500 bine yakın kişi bu çarşıyı ziyaret ediyor.

Alışveriş için İstanbul’ un halen en çok tercih edilen yerlerinden biri olan Kapalı Çarşı ‘nın 65 sokağı 3600 dükkanı 22 kapısı ve 14 hanı buluyor. İçerisinde gümüşten tekstile yöresel lezzetlerden halıya vb. birçok eşyaya kadar her şeyi bulabilirsiniz. Bir gününüzü bu çarşıya ayırsanız yine bitiremeyeceğiniz büyüklükte olan kapalı çarşı geçmişin tüm izlerini barındırıyor.

Kapalı Çarşı’nın çekirdek yapısının Bizans döneminden kaldığı düşünülüyor. Bu yapı Fatih Sulan Mehmet Han’ın girişimi ile büyütülerek çarşı meydana getirilmiş ve Kanuni Sultan Süleyman’ın büyümeyi devam ettirmesi ile günümüzdeki halini almıştır. 500 yıldan daha eski bir yapıdır. Buna rağmen hala dimdik ayaktadır. 

Adres: Beyazıt, Kalpakçılar Cd. No:22, 34126 Fatih/İstanbul


Galata Kulesi 

istanbul avrupa yakası galata kulesi

528 Yılında inşa edilen Galata kulesi, haliç ve boğaz manzarası ile bizleri adeta büyülüyor. Bizans imparatoru Anastasius tarafından fener kulesi olarak inşa edilmiştir. 

IV. Murat döneminde Hezarfen Ahmet Çelebi kartal kanatlarını sırtına takıp Galata Kulesi’nden Üsküdar’a uçuyor ve Dünya’nın ilgisini çekiyor. Şuan da ise yerli ve yabancı turistlerin bir hayli ziyaret ettiği galata kulesi 67 metre uzunluğunda ve haftanın her günü açıktır.

Galata semtinde bulunmaktadır. Ayrıca Unesco tarafından dünya mirası geçici listesine alınmıştır. 1500 yıllık bu kule onlarca kez tadilattan geçirilmiş, kiminde yükseltilmiş kiminde ise onarılmıştır. Kuleye Türk eli değdikten sonra her yüz yılda bir yenilenir ve tadilat görür olmuş.

Geçmişinde fener kulesi, esir barınağı ve rasathane olarak kullanılmıştır. Ayrıca Hezarfen Ahmet Çelebi bir çok uçus talimi yaptıktan sonra bu kuleden tahtadan yaptırdığı kanatları ile uçmuştur. 1632 yılında yapılan bu uçuş tüm dünyada dikkat çekmiştir.

Adres: Bereketzade, Galata Kulesi, 34421 Beyoğlu/İstanbul


Sultan Ahmet Cami

İstanbul sultanahmet camii

Sultan Ahmet Camii İstanbul simgeleri arasında daima ilk sıralarda yerini alır. Cami 17.yüz yılda Osmanlı Padişahı 1.Ahmet tarafından yaptırılmıştır. Külliyesini de hesaba kattığınızda İstanbul’un en büyük yapıların biridir.

Bir çok bölümünde İznik çinileri kullanıldığı için yabancılar mavi cami diye adlandırmışlardır. Külliyesinde bir çok bölüm barındırır. Bu bölümlerden bazıları dükkanlar, hamam, çeşme, medreseler, türbe ve sebillerdir. Yaklaşık 45 metre yüksekliğinde merkezi kubbesi ile içerisinde sizlere farklı bir his verir.

Ülkemizdeki ilk altı minareli cami alan Sultan Ahmet camii, Osmanlı ve Bizans mimarisinin vücut bulmuş halidir.

Adresi: Sultan Ahmet, Atmeydanı Cd. No:7, 34122 Fatih/İstanbul


Süleymaniye Cami

süleymaniye resmi

Süleymaniye Camii 16.yüz yılda Kanuni Sultan Süleyman adına Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. Ayrıca külliyesi de bulunur. Bu külliye bünyesinde dükkanlar, medreseler, kütüphane, hastane ve hamam gibi bir çok bölümüde barındırır. Mimar Sinan’ın kalfalık dönemi eserlerindendir.

Klasik Osmanlı mimarisinin tipik örneğidir. Yaklaşık 55 metre merkez kubbe yüksekliği ile adeta içerisindekileri büyüler. Bu kubbe iki yan ek kubbe ile desteklenecek şekilde tasarlanmıştır. Mimar Sinan’ın eşsiz düşüncelerini bu camide görebilirsiniz. Örneğin yakılan kandil ve yağ lambalarından çıkan islerin bırakacağı koku ve lekelerin camiyi terk edeceği şekilde hava akımı bile hesaplanarak yapılmıştır.

Ana kubbe Mimar Sinan tarafından Kudret Kemeri olarak adlandırılmıştır. 

Adresi: Süleymaniye Mah, Prof. Sıddık Sami Onar Cd. No:1, 34116 Fatih/İstanbul


Topkapı Sarayı

topkapı sarayı istanbul

Topkapı Sarayı Osmanlı tarihinde 400 yıl boyunca devletin idare merkezi olarak kullanılmıştır. Fatih Sultan Mehmet Han tarafından İstanbul’un fethinden sonra 1478 yılında yaptırılmıştır. Kurulduğu dönemde yaklaşık 650 bin metrekare alana sahip olan bu saray, günümüzde 80 bin metrekare alan üzerindedir. Kutsal emanetler bu saray içerisindedir. Bu sarayı Sultan Abdülmecit ziyarete açmıştır.

Tam olarak müzeye dönüşmesi 1924 yılında gerçekleşmiştir.1985 yılında Unesco tarafından dünya mirası listesine alınmıştır. İstanbul’da tarihi yarım ada içerisinde yer alır. En önemli tarihi mekanların başında gelir. Konumu özel olarak seçilmiştir. Dönemin şartlarına göre en korunaklı bölgeye yapılmıştır.

Adresi: Cankurtaran, 34122 Fatih/İstanbul


Dolmabahçe Sarayı

dolmabahçe istanbul

Dolmabahçe Sarayı, Dolmabahçe caddesi ile İstanbul Boğazı arasına 250 bin metrekare alan üzerine kurulmuştur. Bir Osmanlı sarayıdır.1856 yılında yapımı tamamlanmıştır.Sarayın bulunduğu alan öncesinde gemilerin demirlediği bir koy olarak biliniyor.

Sultan 1.Abdülmecit tarafından ermeni mimarlara yaptırılmıştır. Yapımının çok maliyetli olduğu biliniyor. Yaklaşık 5 milyon kese altın harcanan bu sarayın yapımı sonrası maliye zor duruma düşmüş ve bir çok ödemesini yapamamış veya zamanında yapamamıştır.

Saray 600 metre uzunluğundaki mermer rıhtım üzerine inşaa edilmiştir. Hala İstanbul’un en çok ziyaret edilen turistik mekanlarının başında gelir. 

Adresi: Vişnezade, Dolmabahçe Cd., 34357 Beşiktaş/İstanbul


Yerebatan Sarnıcı

yerebatan sarnıcı istanbul

Yerebatan Sarnıcı şehrin en büyük kapalı sarnıcı olarak bilinir. Sarnıç Bizans döneminde 6.yüz yılda yapılmıştır. Sarnıçta suyun içinden yükselen bir çok mermer sütun görebilirsiniz.Günümüzde Kültür A.Ş. tarafından işletilmektedir.

Astım hastalığınız var ise gitmenizi tavsiye etmiyoruz. Nem oranı sizin için sakıncalı olabiliyor.Diğer bilinen adı Bazilika Sarnıcı’dır.

Adresi: Alemdar, Yerebatan Cd. 1/3, 34110 Fatih/İstanbul


Yıldız Sarayı

yıldız sarayı istanbul

Yıldız Sarayı Sultan III.Selim’in annesi Mihrişah Sultan için yaptırılmıştır. Akabinde Sultan Abdülhamit Han tarafından devletin merkezi olarak kullanılmıştır.

İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde yer alır. Bu bölge daha önce padişahların avlanma alanı olarak kullanılmış sonrasında bu saray inşaa edilmiştir.

Adresi: Yıldız Mahallesi, Serencebey Yokuşu, Barbaros Bulvarı, Beşiktaş / İstanbul


Rumeli Hisarı

rumeli hisarı istanbul

Boğazkesen Hisarı olarak da bilinen Rumeli Hisarı, Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul’un fethi öncesinde inşa ettirilmiştir. Boğazdan gelebilecek saldırılara önlem olacak şekilde Anadolu Hisar’ının tam karşısına yaptırmıştır. 14 Nisan 1452’de başlanıp 31 Ağustos 1452’de inşası tamamlanmıştır.

60 bin m2’lik bir alanda olan Rumeli Hisarı boğazın en dar noktasında yer almaktadır. Dünyanın en büyük kale burçlarına sahip olan hisarın 1509’daki büyük İstanbul depreminde aldığı hasar aynı yıl onarılmıştır. Günümüzde bir dönem açık hava tiyatrosu ve müze olarak kullanılsa da Danıştay’ın hisara zarar gelebileceği kararından sonra konser vb. gibi etkinlikler için kullanılmamaktadır.

İstanbul’un mihenk taşlarından olan hisar Anadolu’dan bakıldığında boğazın adeta bir kolyesi gibi görünmektedir. Halen tüm ihtişamıyla göz kamaştırmaya devam ediyor.

Rumeli Hisarı Adres: Rumeli Hisarı, Yahya Kemal Cd., 34470 Sarıyer/İstanbul


Eyüp Sultan Camii

eyüp sultan istanbul

1458 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptıran Eyüp Sultan camii sonraki yıllarda defalarca onarılmıştır. Minarelerin boyu ilk yapıldığında kısa olmakla birlikle yıldırım düşmesiyle hasar görmüştür ve 1733’te yeniden yapılmıştır. Caminin bir de imarethanesi bulunmaktadır. Burada ramazan aylarında etli yemekler pişirilir halka dağıtılırdı. Diğer günler ise günde iki öğün pirinçli veya bulgurlu yiyecekler pişirilip sunulurdu.

Eyüp Sultan semtinde bulunan Eyüp Sultan Cami Haliç’in kıyısında kutsal bir mabed özelliğini korumaktadır. Eyüp Sultan ilk Müslümanlığı kabul eden sahabelerden olarak bilinmektedir. Caminin şekli dikdörtgen halindedir ve mihrabı çıkıntılıdır. Caminin avlusunda 100 yıllık bir çınar mevcuttur. Bir ana kubbesinin anında 21 adet küçük kubbesi bulunur.

Mimarları; Fatih Sultan Mehmet, Mimar Sinan ve Uzun Hüseyin Efendi olarak kayıtlara geçmiştir.Günümüzde Marmaray ve metrobüs imkânı ile Eyüp Sultan Camiine ulaşmak mümkündür. Özellikle sabah namazlarında yoğun ilgi gören camide dua ve tövbe etmek isteyenler akın etmektedir.

Eyüp Sultan Cami Adres: Merkez Mh, Cami Kebir Sk. No:1, 34050 Eyüpsultan/İstanbul


Pierre Loti Tepesi

pierre loti tepesi resmi istanbul

Pierre Loti Tepesi, İstanbul’un Eyüp Sultan semtinde haliç manzaralı bir destinasyondur. Bu tepe adını 1876 yılında Fransız yazar Julien Viaud’dan almıştır. Türkiye’yi ikinci vatan olarak gören Julien Viaud’in, buradaki bir kahvehaneye sık sık gelerek Haliç’e karşı romanını yazdığı söylenir.

İstanbul’un en güzel manzaralarından birine sahip olan Pierre Loti Tepesi etrafında birçok tarihi yeri de barındırır. Bunlardan 1813 yılında ortaya çıkarılan iki kitabeli ahşap Kaşgari Tekkesi en önemlilerindendir. Bu tepeye geldiğinizde muhakkak sabah kahvaltısı yapmalısınız.

Eşsiz manzara eşliğinde çayınızı yudumlarken hem tarihin derinliklerine yolculuk edecek hem de denizin dokusu ruhunuzu dinlendirecektir.

Pierre Loti Tepesi Adres: Eyüp Merkez Mah, İdris Köşkü Cd., 34050 Eyüpsultan/İstanbul


Gülhane Parkı

gülhane istanbul

Gülhane Parkı, İstanbul’un Fatih İlçesi’nin Eminönü semtinde yer almaktadır. Topkapı Sarayı’nın hemen yanında bulunan tarihi park, Osmanlı Devleti zamanında Topkapı Sarayı’nın bahçesi olarak gülleri barındırırdı. 1912 yılında Park haline getirilerek halka açıldı.

163 Dönümlük bir arazide kurulu olan park Aşık Veysel heykeli ve Romalılardan kalma Gotlar Sütununu barındırır. Tanzimat Fermanı 3 Kasım 1839’da tam burada okunmuştur. Parkın ortasından 2 adet yol geçmektedir. Bu yolların etrafı ağaçlarla dolu olup dinlenme yerleri ve çocuk parkları da mevcuttur. Yıllardır bakımsız olan ve harap olan park 2003 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından onarılarak tekrar eski ihtişamlı haline getirilmiştir.

Sadece yerel halk değil yabancı turistlerinde gözdesi haline gelen park İstanbul’da bir buluşma noktası olarak çok kullanılmaktadır. Her yaştan insanı mest edecek güzellikteki park her gün binlerce ziyaretçi ağırlamaktadır.

Gülhane Parkı Adres: Cankurtaran, Kennedy Cd., 34122 Fatih/İstanbul


İstanbul Gezi Rotası Oluşturma

İstanbul gezi rotası oluşturma niyetindeyseniz aşağıda işlediğimiz gezilecek yerler size bu konuda rehber olacaktır. Trafik ve ulaşım dertlerinden uzak durmanız için size yakın olan bölgeden başlayabilirsiniz. Eğer aracınız ile gezecekseniz bir çok otopark problemi ile karşı karşıya kalacağınızı da unutmamalısınız.

Gideceğiniz bölgeye göre araç veya toplu taşıma seçeneklerinden uygun olanı seçmeniz sizin için daha rahat bir gezi ortaya çıkaracaktır.


İstanbul İçin Ulaşım Çözümlerimiz

Tarih, Kültür, Sanat, Lezzet ve hareketli şehir yaşantısı ile her yıl milyonlarca yerli ve yabancı ziyaretçi ağırlıyor yedi tepe İstanbul. Şimdi bu gizemli ve Dünya da eşi benzeri bulunmayan şehri beraber keşfedelim…