Ilgaz

 Ilgaz

Ilgaz Çankırı’nın şirin ilçelerinden biridir. 785 kilometrekare yüzölçümüne sahip bu ilçenin nüfusu yaklaşık 15.000 ‘dir. Bünyesinde 9 mahalle ve 75 köy barındırır. Ilgaz ilçesinin Çankırı’ya uzaklığı yaklaşık 50 kilometredir. En önemli destinasyonu ise Ilgaz Dağıdır. Kış turizmi açısından son yılların adeta parlayan yıldızı haline gelmiştir.

Kış sporlarının da gözde yerlerinden olan Ilgaz Dağları Batı Karadeniz bölgesinin en yüksekleridir. Yüksekliğine rağmen bünyesinde bir çok otel ve tesisi barındırır. Günübirlik veya konaklamalı bu bölgede kış sporunu güvenle yapabilirsiniz.

Not: Ilgaz Çankırı’ya bağlı bir ilçedir. Fakat Ilgaz Dağı Kastamonu ilimiz sınırlarındadır.

Ilgaz Dağı Kayak Merkezleri

Ilgaz Dağı bünyesinde iki kayak merkezi barındırır. Bunlar Yurduntepe Kayak Merkezi ve Yıldıztepe Kayak Merkezidir. Bu iki kayak merkezi arasında en çok tercih edilen gerek ulaşım kolaylığı gerekse bünyesindeki tesisler açısından Yıldıztepe Kayak Merkezi’dir. Bu sebeple Buskirala tüm Ilgaz turlarını Yıldıztepe Kayak Merkezi’ne düzenler.

Yıldıztepe Kayak Merkezi

Yıldıztepe Kayak Merkezinde Dağ yürüyüşünün yanı sıra Kayak, Kros, Dağ Bisikleti, Dağcılık, İzcilik ve Kampçılık gibi bir çok farklı aktiviteyi yapabilirsiniz. Yılın tüm aylarında turizmin canlı olduğu bu kayak merkezi Çankırı’ya 65 Ilgaz’a ise yaklaşık 25 kilometre uzaklıktadır. Ayrıca bu bölge 2006 yılında ”Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi” olarak ilan edilmiştir. Sık ormanların arasında iki adet kayak pisti bulunur. Bunların uzunlukları 4700 metre ve 2000 metredir. Ayrıca bünyesinde Telesiye, Teleski, Otel, Kafeterya ve bir de seyir kulesi bulunduran bu bölgede ihtiyacınız olan her şey mevcuttur

Yurduntepe Kayak Merkezi

Yurduntepe Kayak Merkezi rakım olarak diğer kayak merkezine oranla daha yüksekte bulunur. Yaklaşık 2300 metre rakıma sahip olan bu destinasyonda iki etaptan oluşan 5500 metre uzunluğunda kayak pisti bulunur. Ayrıca burayı günübirlik ziyaret eden misafirler için yaklaşık 1500 metrekare kapalı alanı bulunan ve teleferikle ulaşabileceğiniz muhteşem manzaralı 300 metre kapalı alana sahip iki farklı tesis mevcuttur.