Hatay Gezi Rehberi ve Gezilecek Yerler


Hatay Gezi Rehberi

Hatay’ın eşsiz güzelliklerini sizler için gezip Hatay gezi rehberi sayfamızı hazırladık. İnsanlığın ilk yerleşim yerlerinden biri olan Hatay, geçmişten günümüze kadar gelen farklı inançların ve insanların bir arada yaşadığı yer olarak bilinmektedir.

Ayrıca Hatay’da vakti bol olan misafirlerimiz için Hatay kalkışlı Akdeniz, Ege ve Karadeniz turlarımız da bulunuyor. Bu programlara Hatay çıkışlı turlar sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Firmamız Hatay’da şu hizmetleri sunar;

Türkiye’nin Ortadoğu’ya ve Akdeniz’e açılan en önemli kapısı olan Hatay, konum itibari ile çok önemli bir yere sahiptir. Uygarlıklar ve inançlar Hatay kendine bağlamış ve birlik ve beraberlik burada önem kazanmıştır. 1 milyon 200 bine yaklaşan nüfusu ile Şimdi Hatay’ı gezme vakti diyoruz.

Hatay’da gezilecek yerleri sizler için hazırladık. Medeniyetler şehri olarak da bilinen Hatay da din, dil ve ırk ayrımının olmadığı barış içinde insanların yaşadığı yer olarak bilinir. Dünyanın ilk mağara kilisesi, Dünyanın en büyük mozaik müzesi, Dünyanın ilk tüneli, Türkiye’nin tek ermeni köyünün burada yer alması, 650 den fazla yemek çeşidinin burada bulunması ve Anadolu da kurulan ilk caminin burada bulunması, Hatay’ı görmeyenler için daha da fazla meraklandırmaktadır. Gastronomi şehri olan Hatay mezeleri ve meşhur künefesi ile ünlüdür. 2021 yılında Expo’ya ev sahipliği yapacak olan Hatay’ı hep beraber keşfedelim.


Hatay’da Gezilecek Yerler

Hatay da Tarihi ve turistik açıdan gezilecek birçok nokta vardır. Dünyanın ilk Katolik kilisesi St. Pierre Kilisesi bunlardan biridir. Hristiyanlık tarihinde önemli bir yere sahip olan S.T Pierre kilisesi hristiyanlar için ayrıca hac merkezi ilan edilmiştir. Bunun dışında Anadolu da kurulan ilk camii olan Habibi Neccar cami ve caminin bulunduğu cadde olan Kurtuluş caddesi ise Dünyanın ilk aydınlatılan caddesi olarak bilinir. Ardından Mozaik müzesini gezebilirsiniz mesela. Dünyanın en büyük mozaik müzesi Hatay da yer almaktadır.

Türkiye’nin tek ermeni köyü olan Vakıflı köyünü mutlaka gezmelisiniz. Harbiye şelalesine mutlaka gitmelisiniz. Akabinde Uzun çarşıda gezip biberli ekmek ve künefe yemek inanılmaz güzel olur. İskenderun sahilleri özellikle akşam üzeri çok güzel ve manzarası şahanedir. Hatay da gezilecek yerleri sizler için sıraladık şimdi yerinde görme vakti


ST. Pierre Kilisesi

Habibi Neccar dağı yakınlarında yer alan ST. Pierre Kilisesi normalde doğal bir mağara iken sonradan kiliseye dönüştürülmüştür.  Hz. İsa’nın on iki havarilerinden biri olan ve Aziz Petrus’ un ilk vaaz verdiği yer olarak bilinen ST. Pierre kilisesi tarihte çok önemli bir yere sahiptir. ‘’Hristiyanlık kelimesinin’’ ilk kez burada kullanıldığı bilinmektedir. Papa VI. Paul tarafından Hıristiyanlar için Hac yeri ilan edilen kilise de her yıl 29 Haziran’da Katolik Kilisesi tarafından ayin düzenlenmektedir. Ayrıca kilisenin içerisinde M.S 4 ve M.S 5 yüzyıllara ait olduğu bilinen mozaik kalıntısı St. Pierre heykeli ve kutsal suyu ile herhangi bir saldırı sırasında cemaatin kaçması için gizli tünel bulunmaktadır. ST. Pierre haftanın her günü 08:30- 16:30 arası ziyarete açık olup müze kart geçerlidir.


Habibi Neccar Camii

Habibi Neccar Camii 638 yılında Müslüman arapların eline geçtiği dönemde yapılmış olan bir camidir. Habibi Neccar Hz İsa’nın on iki havarilerinden biridir. Anadolu da kurulan ilk cami olan Habibi Neccar Camii kitabesinde yapım tarihi hicri 1275 yazmaktadır. Caminin yapımında kesme taşlar kullanılmıştır. Minarelerin sağında ve solunda türbeler yer almakta olup ayrıca buraları da gezebilirsiniz.
Ayrıca cami avlusunda 19.yy dan kalma bir şadırvan bulunmaktadır. Hatay’ın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Habibi Neccar camii yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisi altındadır. Kurtuluş caddesi üzerinde yer alan Habibi Neccar camiyi Hatay’a gelmişken mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.


Mozaik Müzesi (Arkeoloji Müzesi)

Mozaik koleksiyonu açısından dünya birincisi olan Hatay Mozaik müzesi ‘’Doğunun Kraliçesi Antakya’’ yazısı ile müze içerisinde bizleri karşılıyor. Hemen biraz daha ilerlediğimiz zaman sağ tarafınızda müze plan haritası bulunmaktadır. Buradan da gezinizi planlamaya başlayabilirsiniz. 2014 yılında ziyaretçilerine hizmet vermeye başlayan Müze mozaik koleksiyonunun çeşitliliği ve kalitesi sayesinde Dünyanın en büyük mozaiklerinin sergilendiği müze unvanını elinde bulundurmaktadır. Müzenin en dikkat çeken bölümü ise II. Şuppiluliuma Heykeli’dir. 3 bin yıllık bir tarihe sahip olan heykel Reyhanlı da ki Tell Tainat Höyüğünde bulunmuştur. 1,5 metre yüksekliğinde ve yaklaşık 1,5 ton ağırlığında bulunan heykel Müzenin en çok ilgi çeken yeridir. Hatay da gezilecek yerler arasında ilk sıraya koyacağınız mozaik müzesi şimdi keşfedilmek için sizleri bekliyor.


Vakıflı Köyü

Türkiye’nin tek ermeni köyünün burada olduğunu biliyor muydunuz ?
Hatay’ın Samandağ ilçesine bağlı Vakıflı köyü son zamanlarda turistlerin en çok ilgi gösterdiği yer konumunda. Musa Dağı eteklerinde yer alan Vakıflı köyü zeytin ve çam ağaçlarının kapladığı havası ile insanı adeta mest eden bir konumdadır. Halk genelde organik tarım ile uğraşıyor. Nar ekşisi, narenciye, portakal, zeytinyağı gibi ürünleri satarak geçimlerini sağlayan yöre halkı ardından Vakıflı köyü kooperatifini kuruyor. Üretilen defne sabunu, defne yağı vb. doğal ürünleri satarak geçimlerinin sağlayan yöre halkı dışarıdan gelen ziyaretçilerin yoğunluğundan da hayli memnunlar. Her yıl dini törenler yapılmaktadır. Samandağ ilçesine 4 km Yayladağı – Suriye sınırına 30 KM uzaklıkta bulunur. Ayrıca Samandağ dan kalkan servilerle Vakıflı köyüne ulaşabilirsiniz.


Uzun Çarşı

Alışveriş, yeme içme, giyim, geleneksel el sanatları denilince akla gelen yer hiç şüphesiz Uzun Çarşı olur. Hatay’ın en kalabalık noktalarından biri olan uzun çarşı da ayrıca cami, han ve hamamlar mevcuttur. Künefenin tek adresi olan Hatay da uzun çarşıya girdiğiniz zaman künefe yapan yerleri görme imkanınız oldukça yüksek. Ayrıca Nar ekşisi , biber salçası, tuzlu yoğurt, taze kekik gibi yöresel ürünleri de almadan dönmemenizde fayda var.


Harbiye (Daphne) Şelalesi

Antakya merkeze 6 km mesafede yer alan Harbiye şelalesi doğal görüntüsü ile ziyaretçilerin uğrak noktasıdır. Yaz aylarının vazgeçilmez adresi olan Harbiye Şelalesi Hatay’ın en gözde mekanlarından birisidir. Şelaleye varır varmaz serin sular ile karşılaşacaksınız. Hatay’ın yaz aylarında ki inanılmaz sıcağına karşılık burası sizi cennette gibi yapacak. Şelaleye doğru ilerlerken cafe ve restoranların bulunduğu yerlerde oturup serin bir şeyler içebilirsiniz. Hatay da oturanlar Şehrin gürültüsünden ve stresinden uzaklaşmak için, dışarıdan gelen ziyaretçiler ise farklı bir yeri görmek için mutlaka buraya gelmelidirler. 3 bin yıllık olduğu bilinen Harbiye Şelalesi Apollon ve Dafne efsanesine ev sahipliği yapan ve Dafnenin gözyaşları olarak bilinen yerdir.


Hatay’da Ne Yenir?

Hatay demek Gastronomi şehri demek. Hatay’da 650 den fazla yemek çeşidi ve binden fazla mezesi vardır. Sırf mutfağını ve yemeklerini keşfetmek için bile gelenler var buraya. Ancak şöyle bir gerçek var ki nereye gitseniz orada Künefe var.

Hatay’da ne yenir sorusuna cevap olarak farklı kültürde ve inanışta hep beraber yaşayan insanların yapmış oldukları ve geçmişten bugünümüze kadar olan yemekleri Antakya’yı biraz daha ön plana çıkarmıştır. Şimdi Hatay yemeklerini sıralama zamanı ;

  • Tepsi Kebabı
  • Kağıt Kebabı
  • Sini Kebabı
  • Vişneli kebab
  • Belen Tava
  • Hatay Humusu
  • Künefe (olmazsa olmaz)
  • Haytalı tatlısı
  • Süvari Kahvesi

Ve sayamayacağımız kadar mezeleri….