Hakkari Gezi Rehberi ve Gezilecek Yerler

Hakkari Gezi Rehberi

Hakkari’nin eşsiz güzelliklerini Hakkari gezi rehberi sayfamızda sizler için derledik. Ülkemiz’ in en doğu köşesinde yer alan, tarihi ve turistik yerleri ile dikkat çeken Hakkari’ yi şimdi siz seyahat severler için yazıp tanıtıyoruz.

Eski adı, bir zamanlar İran’a doğru uzanan bölgelere yerleşmiş olan ‘’Hakkar’ kabilesinden aldığı bilinir. Ancak Arap dili ve tarihinde ‘’Hakkari’ ye’’ olarak geçmektedir. (Hakkarlar’ın şehri) Oldukça engebeli zor bir coğrafya’ da bulunan Hakkari ; Zap vadisinin güney yamacına kurulu kuzeyinde Van, Doğusunda İran, Güneyinde Irak ve Batısında Şırnak ile komşudur. Hakkari ; Doğu Anadolu Bölgesinin güneydoğu köşesinde yer almasından dolayı 42 – 10 ve 44 – 50 doğu boylamlarıyla, 36 57 ve 37 48 kuzey enlemleri arasında yer alır.

Hakkari için verdiğimiz hizmetler;

Hakkari’de Gezilecek Yerler

Hakkari’de yer yüzü şekillerinin %88’ini dağlar oluşturur ve %862sı ise tarıma elverişlidir. 2019 verilerine göre 281 Bin nüfusa sahip olan Hakkari’ de gezilecek yerleri sizler için sıraladık.


Çukurca

Urartu Krallığının ilk yerleşim yerlerinden biri olarak bilinen Çukurca 1926 Ankara anlaşması ile Türkiye topraklarına alınmıştır. Yüzölçümü 1.009 Km2 rakım ise 1.285 Metredir.  ( il merkezine 75 Km uzaklıktadır)


Şemdinli 

Doğuda İran, Güneyde ve Batı da Irak Kuzeyde ise Çukurca ile komşu olan Şemdinli Hakkari’nin bir diğer ilçesidir. Yüzölçümü 1.452 Km2 Rakım ise 1.450 Metredir.


Yüksekova

Tarihi bir kent olan ve eski adı Gever olan Yüksekova da ilk yerleşimin M.Ö 7.000 lere kadar uzandığı bilinmektedir. Yüzölçümü 2.291 Km2 olan Yüksekova’nın Hakkari’ye olan uzaklığı 80 Km’dir. 


Kilim Müzesi

Şehir merkezinde yer alan ve 2008 yılında hizmete açılan Hakkari kimi müzesi, yöre halkının el emeği ve işçiliği ile birleşip ortaya sanatı çıkartan kilimler bulunmaktadır. Her gün saat 08:00 – 17:00 arası açık olan Kilim müzesini ziyaret edebilir, dilerseniz alışverişte yapabilirsiniz. 


Mergan Vadisi

Hakkari merkezde yer alan Mergan vadisi yaz aylarında yöre halkının en çok ziyaret ettiği yerlerden biridir. Vadide yer alan bol oksijen ve buz gibi su ile harika bir coğrafyaya sahip olan bu yer de hayvancılıkta yapılmaktadır. Bunun dışında Vadide piknik, çadır kampı ve doğa sporları’ da yapabilirsiniz.


Cennet Cehennem Vadisi

Cilo Dağı eteklerinde bulunan, bir tarafı rengarenk çiçekler ve otlar ile görsel güzellik sunan Cennet Vadisi, diğer tarafta ise buzulların oluşturduğu Cehennem Vadisi. 3.500 rakımda bulunan bu vadi görenleri adeta büyülüyor. Münferit gelecek olursanız aracınız ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Ancak yolu biraz engebeli. Bunun dışında Hakkari merkezden de zaman zaman turlar düzenlenmektedir. Vadiye vardığınız zaman dilerseniz trekking, doğa sporları ve kaya tırmanışları gibi etkinliklere katılabilir hatta Camping alanında konaklama bile yapabilirsiniz. Vadi de gezerken bir yandan da Koçerler ile karşılaşıp sohbet edip onlarla keyifli dakikalar ve anılar yaşayabilirsiniz
 


Zap Vadisi

Türkiye’nin en sarp yerlerinden biri olan sarp vadisi doğal güzellikleri ile ön plan çıkıyor. Rakım’ın 3 bini geçtiği Zap vadisi özellikle doğa sever ve Fotoğraf severlerin en çok ilgi gösterdiği noktadır. Zap suyu’ da vadinin bir başka güzelliği. Şırıl şırıl akan gür suyu ile dağların arasında adeta dans eden Zap suyu görenleri hayrete düşürüyor. Hakkari’ye gelmişken mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.


Seyithan Gölü

Yüksekova’nın Seyithan köyünde bulunan  Seyithan Gölü Berçelan yaylasında yer almaktadır. Bölgede yalayan halkın yazın gelip hayvanları otlatmak için kullandığı yer olan Berçelan yaylası doğa harikası bir yerdir. Cilo Dağının da zirvesini süsleyen Seyithan gölü Yüksekova’ya gitmişken mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.


Mor Dağı

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde ye alan 3.780 Metrelik Mor Dağı (yöre de Mur dağı olarak bilinir) Dağcılık sporu ve Trekking açısından önemli bir yerdir. 


Emir Şaban Medresesi (camii)

16.yy Osmanlı mimarisinin en güzel örnekleri arasındadır. 2011 yılında yapılan son tadilat ile şimdiki görünümünü almıştır.  Emir Şaban HZ. Ömer zamanında İran’ın fethi sırasında Hicri takvime göre 635 yılında Çukurca’yı Medler den almış ve Emir şaban camisini yaparak burada ki halka İslam’ı yaymış ve benimsetmiştir


Hakkari’de Ne Yenir ?

Hakkari’de et ve baharat ürünleri oldukça boldur. Otlu peynir, parmak kebabı, tandır ekmeği, kemikli kavurma ve Yüksekova kebabı bunlardan bazılardır.


Hakkari’den Ne Alınır ?

  • Kilim Dokuma
  • Şemdinli Balı
  • Otlu Peynir
  • Aspir Yağı