Eskişehir Gezi Rehberi ve Rotası

Eskişehir’de gezilecek yerleri Eskişehir gezi rehberi sayfamızda bulacak ve muhteşem gezi rotaları oluşturacaksınız. Haydi başlayalım.

Eskişehir gezi rotası

2010 yılında Türk Dünyası Kültür başkenti seçilen Eskişehir, Üniversite hayatı, hareketli şehir yapısı  kültür ve sanatı ile görülmesi gereken yerler arasındadır. Bazen gondola binip şehrin ortasından geçen porsuk çayında kendinizi Venedik’te hissedebilir bazen ise sokaklarında ve caddelerinde yer alan heykeltıraşları ile muazzam sanat eserlerine şahit olabilirsiniz.

Tarihi Odun pazarı evleri el sanatları çarşısı su altı dünyası ve Türkiye’de tek olan Balmumu heykeller müzesi gibi bir çok kültür sanat ve tarihi yeri vardır.

Eskişehir’de Gezilecek Yerler

Tüm bunların yanı sıra operatörümüz Eskişehir çıkışlı turları her hafta organize eder. Eğer Eskişehir’de vaktiniz bol ise ülkemizin dört bir köşesine ulaşan tur programlarına katılabilirsiniz.

Şimdi Eskişehir’de gezilecek yerleri keşfetme zamanı…​
Hizmetlerimiz;


Balmumu Heykeller Müzesi

Eskişehir Büyükşehir Belediye başkanı Prof. Dr Yılmaz Büyükerşen tarafından 2013 yılında yapılan ve hizmete açılan müzede birçok ünlü isimlerin balmumu heykelleri bulunuyor. Şuan için 170’e yakın heykel bulunan balmumu müzesi Dünyaca ünlü ‘Madame Tussauds’ Müzesinin ülkemizde ki ilk örneği olarak gösteriliyor.

Balmumu müzesinin en önemli özelliği ise gelirlerinin kız çocukları ve engelli çocukların eğitimi olarak kullanılmasıdır. Yılmaz Büyükerşen burada sergilenen heykellerden önce ise Anıtkabir, Samsun, İzmir, İnebolu ve Harp akademilerinde balmumu Atatürk heykellerini yapmıştır.


Devrim Arabası

Türkiye’nin ilk otomobili…  Dönemin Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel tarafından Tusiad toplantısında söylemiş olduğu ve  1961 yılında adım atılmış olan bir projedir. 48 Mühendis ve 200 işçinin 129 günde ürettiği ilk yerli otomobil olan Devrim, Eskişehir turunda uğranılması gereken en önemli yerlerin başında geliyor.  Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi  A.Ş işletmesinin bahçesinde yer alan devrim arabası halen ilk gün ki gibi yeniliğini koruyor.


Sazova Parkı ve Eti Sualtı Dünyası

Asıl adı Bilim, Sanat ve kültür parkı olan Sazova parkı Türkiye’nin en güzel parklarından biridir. İçerisinde yer alan masal şatosu, hayvanat bahçesi su altı dünyası korsan gemi ve bilim merkezi ile birçok gezilecek noktası vardır. 400 metre karelik bir alana kurulu Sazova parkı özelliklede çocuklar için vazgeçilmez bir yerdir. Eskişehir’in en çok ilgi çeken yerlerinden biri de yine parkın içerisinde yer alan Eti su altı Dünyası. Eskişehir Büyükşehir belediyesi ve Eti’nin desteği ile yapılan su altı dünyası 84 farklı balık türden 2150 adet balığa e sahipliği yapıyor.


Odunpazarı Evleri

Eskişehir’in en önemli kent yapılarından biri olan ve hem tarihi dokusu hem de rengarenk evleri ile büyüleyici güzelliği sahip odun pazarı evleri Eskişehir’de mutlaka görülmesi gererken yerler arasında.
Geleneksel Türk mimarisinin özelliklerini taşıyan çıkmaz sokakları ve cumbalı evleri ile günümüze kadar gelmiştir. Ayrıca ‘Tarihi ve Kentsel’ sit alanı olarak da koruma altında dır. Evliya çelebinin de seyahatnamesinde yer verdiği Odun pazarı evleri Unesco Dünya Miras listesinde yer almaktadır. Geleneksel el sanatlarının korumak için ‘Atlıhan el sanatları’ çarşısı da semtin içerisinde yer almaktadır.  

Eskişehir gezilecek parklar