Dünyanın Başkenti İstanbul

 Dünyanın Başkenti İstanbul

İstanbul, şiirlere, şarkılara, kitaplara ve savaşlara konu olan şehir. Tarih kokan silüeti ile her köşesi bir başka güzel. 3000 yıllık bir kentsel tarihe sahip bu şehir ülkemizin başkenti olmasa da Dünyanın neresinde olursa olsun her yabancı burayı Türkiye’nin başkenti zanneder. Avrupa ile Asya’yı bir araya getiren bu şehir Avrupa’nın en büyük ekonomik lokomotiflerinden biridir. Ayrıca Avrupa’nın en kalabalık şehri olma ünvanını da elinde saklar.

Uzun yıllar Bizans İmparatorluğunun merkezi olan İstanbul Fatih Sultan Mehmet Han’ın fethi sonrası Türk toprakları haline getirilmiştir. Geçmişinde bir çok dine ev sahipliği yapan bu şehirde hala her din özgürce yaşanabiliyor. 

1923 yılında Ankara’nın başkent olarak ilan edilmesi sonrası başkentlik özelliği sona eren Konstantinopolis’in adı resmi olarak 1930 yılında İstanbul olarak değiştirilmiştir.

İstanbul başlı başına bir tarihi doku cennetidir.  Haydarpaşa Tren Garı, Kız Kulesi,  Anadolu Hisarı, Ayasofya Camii, Kapalı Çarşı, Galata Kulesi, Sultan Ahmet camii, Süleymaniye Camii, Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı, Yerebatan Sarnıcı, Yıldız Sarayı, Rumeli Hisarı ve Eyüp Sultan Camii gibi bir çok pırlanta değerinde esere ev sahipliği yapar. Yüzlerce, bazıları binlerce yıllık bu eserlerin çoğu Unesco Dünya Mirası listesindedir. 

Bu şehri her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist ziyaret eder. Rusya’dan aldığımız turist kafileleri haricinde diğer tüm ülkelerin öncelikli ziyaret listesine eklediği bu şehirden büyülenmemek elde değil.

Firmamızdan İstanbul’da şoförlü otobüs kiralama hizmeti alarak şehrimizi güvenle gruplar halinde gezebilirsiniz.

Yaz döneminin başlaması ile her hafta cuma akşamları kalkış yapan araçlarımız ile İstanbul’un muhteşem destinasyonlarını keşfediyor ve pazar akşamı geri dönüş yapıyoruz. Bu hafta sonunu dolu dolu geçirmek için güzel bir seçenek olarak değerlendirebilirsiniz.

İstanbul’da bir gezilecek yerler listesine ihtiyacınız varsa İstanbul gezi rehberi sayfamızı inceleyebilirsiniz.