Denizli Gezi Rehberi ve Rotası

Denizli’nin sadece horozu meşhur değildir. Denizli’de gezilecek yerleri Denizli gezi rehberi sayfamızda birlikte inceleyelim.

Denizli gezilecek yerler

Buskirala’nın Denizli’deki ulaşım hizmetleri şöyle listelenir;

 1. Denizli Çardak Havalimanı Transfer
 2. Denizli Minibüs Kiralama
 3. Denizli Otobüs Kiralama

Denizli’de Gezilecek Yerler

Denizli ilimiz aşağıda listelediğimiz yerler dışında bir çok gezilecek yere sahiptir. Sizler için yüzlerce destinasyon arasından aşağıda listelediğimiz 15 gezi noktasını seçtik.

 1. Pamukkale Travertenleri
 2. Salda Gölü
 3. Hierapolis Antik Kenti
 4. Keloğlan Mağarası
 5. Kaklık Mağarası
 6. Işıklı Gölü
 7. Nikfer Kayak Merkezi
 8. Kefe Yaylası
 9. Bağbaşı Yaylası
 10. İnceğiz Kanyonu
 11. Kleopatra Havuzu
 12. Karahayıt
 13. Laodikya Antik Kenti
 14. Tripolis Antik Kenti
 15. Afrodisias Antik Kenti

Denizli Pamukkale travertenleri

Pamukkale Travertenleri

Pamukkale Travertenleri Denizli şehir merkezine yaklaşık 20 kilometre mesafede bulunuyor. İsmini dünyaya duyurmuş bu travertenler çevresindeki kireç taşı yoğunluğu bulunan dağlar ile aynı kareye girince inanılmaz bir görüntü ortaya çıkıyor. Özellikle fotoğraf meraklılarının Denizli’de mutlaka gidilmesi gereken yerler listesine eklemesinde fayda var.

Ülkemizin en meşhur bölgelerinden birisi olan Pamukkale Travertenleri Menderes Vadisi boyunca uzanır. 1988 yılında Unesco tarafından Dünya Mirası listesine alınan bu şifalı termal sular kar beyazına bürünmüş şekilde her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlar.

Bu arada bu travertenler kimyasal reaksiyon sonucu oluşmuştur. Pamukkale’de bulunan sular kalsiyum yönünden Türkiye’nin en zenginidir. Bu bölgeyi koruyabilmek amacı ile ayakkabı ile girişe izin verilmez.


salda

Salda Gölü

Salda Gölü Burdur ilimizin Yeşilova ilçesine bağlıdır. Fakat Denizli’de gezilecek yerler listenize girecek kadar size yakın.

Muhteşem rengi ile Maldivler’i andıran bu göl manzarasının tadını mutlaka çıkarın. Burada çok güzel fotoğraf kareleri de yakalayabilirsiniz.

Kamp meraklıları için göl çevresinde belirli kamp alanları da bulunuyor. Ayrıca bisiklet kiralayarak bisiklet turu da yapabilirsiniz.

Salda Gölü’nde yüzmenin yasak olduğunu da unutmayalım. Son haberlere göre girişlerde de kısıtlı sayıda misafir alındığı biliniyor. Bu nedenle gitmeden bir araştırmanızda fayda olacaktır.

Denizli geziniz sonrasında komşu il Burdur’u da gezebilirsiniz. Bunun için Burdur gezi rehberi sizlere yardımcı olabilir.


Denizli Hierapolis antik kenti

Hierapolis Antik Kenti

Pamukkale Travertenlerine yakın bir konumdadır. Hierapolis Antik Kenti yılın 365 günü yerli ve yabancı milyonlarca turiste ev sahipliği yapar. Ülkemizin sahip olduğu en önemli tarihi kalıntılardan biridir. Denizli’de mutlaka gezmeniz gereken yerler listenize eklemelisiniz.

Yaklaşık 2000 yıllık bir tarihe sahip olan Hierapolis Antik Kentinin Bergama Krallığı tarafından yapıldığı biliniyor. Yapıldığı günden günümüze kadar bu bölgenin şifa ve güzellik kaynağı olduğuna inanılır. Hala günümüzde bölgede bulunan suların şifalı olduğu biliniyor. 

Ayrıca Hierapolis Antik Kenti Hristiyanlık dini açısından oldukça nemli bir semboldür. Bunun sebi Hz.İsa’nın 12 havarisinden biri olan Phillippus’un burada öldürülmüş olmasıdır. Phillippus’un mezarı hala Hierapolis Antik Kentindedir.

Pamukkale yolculuğunuz sırasında tabelaları takip ederek bu antik kente ulaşabilirsiniz.


Denizli Keloğlan mağarası

Keloğlan Mağarası

Denizli-Antalya karayoluna yaklaşık 3 kilometre mesafede bulanan Keloğlan Mağarası Denizli’nin Acıpayam ilçesine bağlı Dodurgalar Kasabası sınırları içerisindedir.

Mallı dağının doğu yakasında bulunan bu mağaranın gezilebilecek yaklaşık 150 metrekare alanı bulunuyor. Mağara içerisinde zamanla oluşan yüzlerce sarkıt ve dikiti görmeniz mümkün.

Keloğlan Mağarası içerisinde yoğun miktarda kartlaşma da görülür. Bunun sebebi mağaraın oldukça fazla çatlağa sahip olmasıdır.

Denizli’de gezmeniz gereken mağaralar listenize ilk sıraya bu destinasyonu ekleyebilirsiniz.

Ayrıca mağaranın içi ışıklandırılmıştır. Bu sebeple mağarada yapacağınız gezi sırasında bir çok özel fotoğraf karesi yakalayabilirsiniz.


Kaklık mağarası denizli

Kaklık Mağarası

Kaklık Mağarası Denizli ilimizin Honaz ilçesine bağlı Kaklık Kasabası sınırları içerisindedir.  Mağarayı bir çok özel sarkıt ve dikit süsler. Ayrıca Pamukkale Travertenlerine benzerliği sebebiyle de oldukça fazla dikkat çeker. Bazı turistler tarafından küçük Pamukkale olarak adlandırıldığı da olmuştur.

Kaklık Mağarası içerisinde oldukça yoğun şekilde termal su kaynakları bulunuyor. Bu şifalı sular mağara içerisinde bir çok bölümde yosun ve benzeri canlıların oluşmasına da sebep olmuş. Bu durum mağaranın görüntüsüne de oldukça ilgi çekici bir katkıda bulunmuş. 

Bölgenin çoğunda olduğu gibi burada da kireç taşının yoğunluğu dikkat çekiyor. Bu mağaraya geldiğinizde dinlenip bir bardak içebileceğiniz kafeler de göreceksiniz. Buradaki seyir alanlarında güzel vakitler geçirebilirsiniz. Denizli’de gezebileceğiniz mağaralar listesine mutlaka ekleyin.


Işıklı gölü denizli

Işıklı Gölü

Büyük Menderes ırmağının doğduğu göldür. Bir tatlı su gölü olan Işıklı gölü diğer adıyla Çivril gölü Denizli ilimizin Çivril ovasında bulunuyor. Güzel bir yürüyüş yapmak isteyen her gezginin seveceği bir gezi noktasıdır. Doğa severlerin gezilecek yerler listesine eklemesi gereken bir göl. Göl üzerinde oluşan yüzlerce Nilüfer çiçeği ile misafirlerine muhteşem bir manzara sunuyor. Giderken fotoğraf makinenizi unutmayın. 

Geçmişde daha sığ olan Işıklı gölü çevresine yapılan setler ile daha derin bir yapıya kavuşabilmiştir. Tamamen sazlık bir alan iken günümüzde muhteşem bir manzaraya bürünmüştür.

Göl çevresinde bir çok yabani hayvana rastlamakta mümkün. Fakat tedirgin olmanızı gerektirecek bir durum yok. Genellikle yırtıcı kuşlar bu bölgede bulunuyor.


Denizli Nikfer kayak merkezi

Nikfer Kayak Merkezi

Denizli ilimiz Ege bölgesinin en büyük kayak merkezi olan Nikfer Kayak Merkezi’ne ev sahipliği yapar. Eğer kış döneminde bu ildeyseniz sizler için burası muhteşem bir eğlenceye dönüşecektir.

Denizli’nin Tavas ilçesinde bulunan Bozdağ üzerine kurulu eksiksiz teknik altyapıya sahip bir kayak merkezidir. Bu kayak merkezi üzerinde bir çok amatör ve profesyonel kayak pisti bulunuyor. Ayrıca 2 telesiyej, 1 teleski ve yürüyen bant ile misafirlerini oldukça konforlu bir kayak keyfine kavuşturuyor.

Özellikle Snowboard ile kayak yapmayı sevenler için ülkemizin en güzel pistlerinden biri Nikfer Kayak Merkezi’dir.

Güvenlik açısından buradaki pistlerde renklendirme yapılmıştır. Mavi pist amatör kayakçılara, kırmızı pist orta düzey kayakçılara, siyah pist ise profesyonel düzeyde kayakçılara uygundur.


Denizli kefe yaylası

Kefe Yaylası

Kefe yaylası diğer adı ile Yatağan Kefe yaylası Denizli yaylaları içerisinde en keyif vericisidir. Yaklaşık 1150 metre rakıma sahip bu yayla bir çok ağaç, bitki ve hayvana ev sahipliği yapar. Bunların yanı sıra 2000 yılından itibaren üzerine kurulan piknik alanları ile Denizli’de piknik yapılacak yerler listesinin başına yerleşmiş gibi görünüyor.

Yatağan Kefe yaylasında her yılın Ağustos ayında bazı etkinlikler de düzenleniyor. Turizmi geliştirme amacıyla düzenlenen bu etkinliklerde Denizli ve Yatağan’a özel kültürel değerler ile birlikte Yatağan bıçağının tanıtımı da yapılıyor. Eğer aylardan Ağustos ise hiç durmadan bu şenliğe katılmalısınız.

Denizli’de doğa severler için sunabileceğimiz en güzel noktalardan biridir. Listenize mutlaka ekleyin.


Bağbaşı yaylası denizli

Bağbaşı Yaylası

Denizli ilimizin hiç tartışmasız en güzel yaylası Bağbaşı yaylasıdır. Ulaşımı karayolu ile yapılabileceği gibi teleferik ile de yapılıyor. Yaklaşık 300 metre rakımda başlayacağınız inanılmaz keyifli bu teleferik yolculuğuna 1400 metrede son veriyorsunuz. Gerçekten güzel bir deneyim. Ege bölgesinin en uzun teleferik hattı bu yaylaya kuruludur. . Saatte yaklaşık 800 kişi bu teleferik hattı ile yaylaya erişim sağlar.

Bu yaylada konaklamanız da mümkün. Bölgede bulunan bir çok bungalov yılın 365 günü misafirlerini ağırlıyor.

Tertemiz havası ile her yıl yüzbinlerce kişiyi ağırlayan bu yaylada her imkanı bulabilirsiniz.

Fotoğrafçılık ile ilgilenen gezginlerin Denizli’nin en güzel manzaralarını burada bulabileceğini söyleyebiliriz.


Denizli İnceğiz kanyonu

İnceğiz Kanyonu

Ülkemiz bir çok kanyona sahiptir. Fakat tertemiz suları ve muhteşem manzarası ile İnceğiz Kanyonu diğerleri arasından sıyrılacak güzelliktedir. Denizli’nin gezilmesi gereken yerleri listenizde yer alması sizi bu muhteşem manzaraya ulaştırır. 

Bu kanyon aslında Aydın, Denizli ve Muğla illerimizin sınırları içerisinde bulunur. Her yıl binlerce turist burada fotoğraf çekmek için bulunur. Kartpostalları süsleyecek kalitede bir manzara sizleri karşılar.

Uzunluğu yaklaşık 6500 metre olan bu kanyonun yüksekliği ise 380 metredir. Suda yüzmek yasak ve tehlikelidir. Derinliği elli metreye kadar ulaşan noktalar bulunur.

Ayrıca Kemer iskelesinden hareket eden tekneler ile bu kanyonda tekne turu da yapabilirsiniz.


Kleopatra havuzu denizli pamukkale

Kleopatra Havuzu

Kleopatra havuzu Denizli ilimizin Pamukkale ilçesi sınırlarında bulunur. Pamukkale yolculuğunuz sırasında bu güzel antik havuzu da görebilirsiniz. Kleopatra havuzu Hierapolis Antik Kenti içerisinde bulunur.

Milattan önce 2. yüzyıldan günümüze aynı şifayı ve hisleri barındırmayı başarmış bir havuzdur. 

Yaklaşık 2300 yıldır insanların yüzdüğü, namının kraliçelere kadar ulaştığı bir havuzda yüzmek sizce nasıl bir his? Belki de dünyada eşi benzeri olmayan bir havuz olan Kleopatra Havuzu Denizli gezinizde atlamamanız gereken bir destinasyondur.

Havuzun termal suyunun güzellik ve şifa kaynağı olduğu yüzyıllardır bilinmektedir. Böyle bir fırsatı kaçırmamalısınız.


Denizli gezi rehberi karahayıt

Karahayıt

Denizli ilimizin Karahayıt mahallesinde bulunan Karahayıt Kaplıcaları her yıl binlerce misafiri ağırlar. Suları bir çok rahatsızlığa iyi gelir. Bu rahatsızlıklar arasında başı çeken romatizmal hastalıklar, ortopedik rehabilitasyon, bel fıtığı, boyun fıtığı ve kireçlenme geliyor.

Ege Üniversitesi Hidroklimatoloji Enstitüsü tarafından bu suların barındırdığı zengin minareller belgelendirilmiştir.

Kırmızı suyu ve termal çamuru ile oldukça farklı bir kaplıcadır. Bu kaplıca çevresinde aynı termal suyu kullanan bir çok termal otel de bulunuyor.

Burada bulunan kırmızı su travertenleri yaklaşık 500 metrekare alan kaplıyor. Bu termal su kaynağından 60 derece olarak çıkıyor. 

Denizli ilimizin gidilmesi gereken kaplıcaları arasında Karahayıt’a mutlaka yer verin. Çıktığınızda daha dinç ve sağlıklı hissedeceksiniz.


Denizli Laodikya antik kenti

Laodikya Antik Kenti

Denizli gezilecek antik kentler açısından oldukça zengin bir tarihe sahiptir. Denizli ilimize yaklaşık 6 kilometre mesafede bulunan Laodikya Antik Kenti bu tarihi noktalardan biridir. Yaklaşık 2400 yıllık tarihi geçmişi ile oldukça dikkat çekicidir. Özellikle günümüz yapıların yüz yıl kadar ayakta kalabildiği düşünüldüğünde bu yapılara hayranık ile bakmamak mümkün değil.

Seleukos Kralı II.Antiokhos tarafından eşi Laodike adına yaptırıldığı biliniyor.

Hristiyanlık dini açısından kutsal mekanlardan biri olan Laodikya Antik Kenti bu dinin ilk kurulan 7 kilisesinden biri olma önemine sahip. Bu nedenle yabancı turistler açısından daha farklı öneme sahip.

Bu antik kentin ismi İncil’de geçmektedir. Denizli’de gezilecek yerler listenize eklemeyi unutmayın.


Tripolis antik kenti denizli

Tripolis Antik Kenti

Denizli ilimizde Menderes nehrinin kıyısında bir yamaç üzerine kurulmuş olan Tripolis Antik Kenti Lidya Devleti tarafından kurulmuştur.

Geçmişinde ticaret ve tarım merkezi olması bu antik kentin önemini daha da artırıyor. 

Tripolis büyesinde bir çok yapıyı barındırır. Bu yapılar arasında Tripolis Tiyatrosu, Cavea, Orkestra, Sahne, Tripolis Hamamı, Apsisli Yapı, Surlar, Kale, Su Yolları, Nekropol ve Şehir Binası en dikkat çekenleridir.

Denizli’de gezebileceğiniz en kapsamlı antik kentlerden biridir. Tarih meraklılarımız için en güzel seçenek Tripolis’tir.


Denizli Afrodisias antik kenti

Afrodisias Antik Kenti

Afrodisias Antik Kenti aslen Aydın ilimizin sınırları içerisine girse de Denizli gezilerinizde uğrayabileceğiniz kadar yakın olduğu için yer vermelisiniz. 

Bunun yanı sıra Aydın’da gezilecek yerler listemizi de inceleyerek gezi rotanızı genişletebilirsiniz.

Yaklaşık 600 metre rakıma sahip olan Afrodisias Antik Kenti yaklaşık 2700 yıllık bir tarihin hala dimdik ayakta olan bir portresidir. 

Büyük oranda mermerden inşaa edilmiştir. Bu durum bu yapıların daha dayanıklı bir hal almasını sağlamıştır. Bulunduğu Menderes nehri havzasında mermer ocaklarının bulunması bu antik kentin yapılışı sırasında bir avantaja dönüşmüştür. 2017 yılında Unesco Dünya Mirası listesine girmeye hak kazanmıştır.


Denizli’de Ne Yenir?

Denizli’nin yöresel tatlarından bahsetmeden olmaz. Denizli ilimiz yemek kültürü açısından Ege bölgesinin en zengin menülerine sahiptir. Yemek kültürünün hala bozulmamış olması bu şehirde tarımın hala aktif olarak yapılmasından kaynaklanır. Denizli’de yiyebileceğiniz yöresel yemekler şöyle sıralanır;

 1. Keşkek
 2. Çaput Aşı
 3. Biber Tatarı
 4. Zafer Gazozu
 5. Kuzu Kebabı
 6. Mısır Gömbesi
 7. Yen Böreği
 8. Süller Pidesi
Denizli yöresel yemekler

Denizli Gezi Rotası

Denizli ilimiz yaklaşık 1 milyon nüfusu ile bölgenin lokomotif şehirlerinden biridir. Turizm, tarım, ticaret ve sanayi alanlarında oldukça gelişmiş bir şehirdir.

Ege bölgesinde bulunan Denizli ilimizin 19 ilçesi vardır. Bunlar Acıpayam, Babadağ, Baklan, Bekilli, Beyağaç, Bozkurt, Buldan, Çal, Çameli, Çardak, Çivril, Güney, Honaz, Kale, Merkez Efendi, Pamukkale, Sarayköy, Serinhisar ve Tavas ilçeleridir.

Denizli gezi rotası oluşturabilmeniz için sizlere bu ilimizin gezilesi bir çok yerini tanıtıyoruz. Bulunduğunuz konuma göre rotanın dilediğiniz destinasyonundan gezmeye başlayabilirsiniz.

Eğer büyük şehirlerden geldiyseniz burada sizi sadece trafik zorlayacaktır. Açıkçası biz gezerken trafik nedeniyle zorlandık. Fakat trafiğin yoğunluğu nedeniyle değil. Denizli sürücülerin aşırı yavaş ve sol şerit merakları bizi yordu. Umarım sizi yormaz.