Çankırı Gezi Rehberi ve Rotası

Çankırı’da gezilecek yerleri sizin için Çankırı gezi rehberi sayfamızda hazırladık. İç Anadolu bölgesinin kaya tuzu bakımından en zengin ili olan Çankırı I.Murat tarafından Osmanlı Devleti topraklarına katılmıştır.

Çankırı gezilecek yerler

Çankırı’da Gezilecek Yerler

Gezilecek yerleri şöyle sıralanır;

 1. Çankırı Müzesi
 2. Taş Mescit
 3. Tuz Mağarası
 4. Ilgaz Dağı Milli Parkı
 5. Sultan Süleyman Camii
 6. Dokuz Kardeşler Çamı
 7. Cendere Höyüğü

Firmamız Çankırı’da minibüs kiralama hizmetleri sağlar. Bunun yanı sıra Çankırı’da şoförlü otobüs kiralama hizmetini de 24 saat veririz.


müze çankırı

Çankırı Müzesi

Çankırı’nın ilk müzesi olan Çankırı müzesi 1972 yılında çevreden toplanan yaklaşık 120 eserin Halk eğitim merkezinde sergilenmesiyle ziyarete açılmıştır. Ardından bir kaç kez taşınan bu müze son olarak eski Çankırı hükümet binasında yerini almıştır.

Çankırı müzesinde tarihi milyon yıllara dayanan bir çok fosil bulunur. Ayrıca yöre kültürünü yansıtan temalar da bu müzede işlenmiştir.

Çankırı müzesi Çankırı’da gezilecek yerler listenizde ilk sıralarda yerini alacak kapsamdadır. Bu müzeyi ziyaret ederek bölgenin tarihine ışık tutabilirsiniz.

Müze severler için oldukça dikkat çekici olan Çankırı müzesine müze kartınızı kullanarak girebilirsiniz.


Taş mescit Çankırı

Taş Mescit

Selçuklu Devleti döneminde günümüze ulaşmayı başarmış olan Taş Mescit, Çankırı’da ziyaret edilmesi gereken en önemli destinasyonlardan biridir.

Atabey Cemalettin Ferruh tarafından 13.yüz yılda yaptırılmıştır. Taş Mescit’in tamamlanması sonrası hemen yanına bir de sağlık kuruluşu yaptırmıştır. Günümüzde sağlık kuruluşunun sadece kalıntılarını görebilsek de Taş Mescit hala ilk günkü gibi ayaktadır.

Ayrıca Cemallettin Ferruh’un türbesi de Taş Mescit’in içerisinde bulunur.

Mevlevihane olarak ta bir dönem kullanılmıştır. Ardından tekkelerin kapatılması kanunu ile Mevlevihane kapatılmış ve günümüzdeki şeklini almıştır.


Çankırı Tuz mağarası

Tuz Mağarası

Çankırı kaya tuzu bakımından oldukça fazla rezerve sahiptir.  Balıbağı kötü sınırları içerisinde bulunan tuz mağarasının yaklaşık 5000 yıllık olduğu biliniyor. Çankırı merkeze yaklaşık 20 kilometre mesafede bulunan bu tuz mağarası Çankırı Belediyesi tarafından turizme kazandırılmıştır.

Her ay binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği bu eşsiz mağarayı mutlaka Çankırı gezi rotanıza eklemelisiniz.

Çankırı tuz mağarası içerisinde tuzdan bir çok eser göreceksiniz. Dekoratif amaçlı bir çok Çankırı kaya tuzunu da burada bulabilirsiniz.


Ilgaz milli parkı

Ilgaz Dağı Milli Parkı

Ilgaz Dağı Milli Parkı Çankırı ile Kastamonu illerimizin arasında bulunur. 

Ilgaz dağları zengin bitki örtüsü ve yoğun canlı yaşamı ile bir çok bitki ve hayvana ev sahipliği yapar. Yaz dönemlerinde sımsıkı ormanları ile göz kamaştırırken kış sezonunda kayak turizmi bu dağı canlı tutar.

Ilgaz Dağı Milli Parkı kış dönemlerinde oldukça yoğun bir turist alır. Bu durum bölgede bulunan tesis ve otellere de yansımıştır. Şehirde bulduğunuz tüm imkanları Ilgaz dağında da bulabilirsiniz.


Çankırı Sultan süleyman camii

Sultan Süleyman Camii

Sultan Süleyman Camii diğer adıyla Ulu Camii Çankırı ilimizi nadide eserlerindendir. Yaklaşık 500 yıldır dimdik ayakta olan bu eser Sadık Kalfa tarafından yapılmıştır. 

Sadık Kalfa uzun yıllar Mimar Sinan’ın yanında çalışmış ve bir çok mimarinin yapımında deneyim kazanmıştır. Mimar Sinan’ın yetiştirdiği Sadık Kalfa’nın yaptığı eserler de adeta Mimar Sinan’ın izlerini taşır.

Cami 1558 yılında hizmete açılmıştır. Kare bir plan üzerine yapılan camide 5 kubbe bulunuyor. Bu kubbelerden bir tanesi büyük ve ortada diğer dört tanesi ise yarım kubbe olarak destekleyici şekilde yapılmıştır.


Çankırı Dokuz kardeşler çamı

Dokuz Kardeşler Çamı

Dokuz Kardeşler Çamı yaklaşık 200 yıllık bir çamdır. Büyüklüğü ve yaşı ile oldukça dikkat çeker. Bu sebeple de bir çok gezgin bu ağacı görmek ister. 

Çam gövdesinden dokuz adet ana dal çıkar. Bu sebeple Dokuz Kardeşler Çamı ismi verilmiştir. 

25 metre yüksekliğinde olan Dokuz Kardeşler Çamı yaklaşık beşyüz metrekare alanı kaplar. Bunun dışında herhangi bir özelliği yoktur. Çankırı’nın Karacahöyük köyü sınırları içerisinde yer alır.

Bu ağacı mutlaka görmelisiniz yazmayacağız. Bu biraz sizlerin ilgi alanına göre değişecektir. Bir çok gezgin gördüğü ağaç karşısında şaşkınlığını gizleyemezken, bazı meslektaşlarımızdan da ‘ağaç işte’ diye yorumlar gelir.


Çankırı Cendere höyüğü

Cendere Höyüğü

Cendere Höyüğü diğer adıyla Salman Höyük Çankırı Kastamonu karayolunun kenarında bulunuyor.

Kaya tapınağı olarak kullanılmak üzere insan eliyle oyularak yapılan bu höyük buradan geçen ticaret kervanlarının hem burada dinlenmesi hem de ibadet etmesi amacı ile yapılmıştır. 

İlginç bir atmosfere sahip olan Cendere Höyüğü Çankırı’da gezilmesi gereken yerler arasında ilk sıralarda yerini korur.

Cendere Höyüğü’nün yanı sıra Çankırı bölgesinde buna benzer bir çok höyük bulunuyor. Fakat bunların çoğu hala turizme kazandırılmamıştır.

Çankırı’nın turizm açısından geliştirilmesi için höyük çalışmaları devam hala devam ediyor.


Çankırı’da Ne Yenir?

Çankırı yemek kültürü açısından oldukça zengin menülere sahiptir. Tipik Orta Anadolu yemek kültürünü burada görebilirsiniz. Çankırı ilimizin yöresel yemekleri şöyle sıralanır;

 1. Nokul
 2. Un Helvası
 3. Yumurta Tatlısı
 4. Hameyli
 5. Höşmerim
 6. Cimcik Hamuru Çorbası
 7. Tatar Hamuru Çorbası
 8. Pırasa Dolması
 9. Tavuk Etli Kuru Bamya
 10. Mıkla
 11. Yazma Çöreği
 12. Yaren Güveci
 13. Sarımsaklı Et
Çankırı yöresel yemekler

Çankırı Gezi Rotası

Çankırı’da gezilecek yerler kısıtlı diye düşünmeyin. İç Anadolu bölgesinin bu şirin ili sizlere bir çok kültürel ve tarihi gezi rotaları sunabilir. Geçmişinde farklı bir çok imparatorluğun egemenliği altına girmiş olan bu ilimizin tarihi ve kültürel açıdan bir çok zenginliği bulunuyor. Şimdi bunları inceleyelim.

Yaklaşık 250.000 nüfusa sahip olan bu ilimiz başkent Ankara’ya oldukça yakındır. Bu sebeple her gün düzenli olarak ulaşım sağlayan otobüs ve minibüsler bulunuyor.

Batı Karadeniz ile Kızılırmak arasında yer alan Çankırı’nın komşu illeri Karabük, Ankara, Kırıkkale, Kastamonu ve Çorum’dur.