Bolu

 Bolu

Batı Karadeniz bölgesinin en önemli Doğa turizm bölgesi olan Bolu hem Ankara hem de İstanbul gibi iki büyükşehir’ in ortasında olmasından dolayı özellikle hafta sonları bir çok yerli turistin akınına uğrar. Batısında Sakarya ve Düzce, güneyinde Ankara, doğusunda Çankırı ve Karabük, Kuzeyinde ise Zonguldak illeri vardır. 9 ilçe 4 belde ve 511 köyü olan Bolunun %56’sı dağlar ile kaplıdır.

Bolu’nun zirvesi 1.980 metre ile Çele Doruğu ve 1.748 metre ile Abant Dağlarıdır. Bolu’nun %8’i ovalar ile kaplıdır. 725 metre yükselti ile Bolu ovası ve Gerede ovaları en geniş ovalardır.

Bolu Akarsuları

Akarsularına gelecek olursak da ; Mengen çayı, Aladağ çayı, Mudurnu çayı, göynük suyu ve Gerede çayı en önemlileridir. Ayrıca yıllık ortalama yağışlı gün süresi ise 137 gündür. İl topraklarının %55’i ise ormanlar ile kaplıdır. Karadere, Seben ve Aladağ ormanları ise bölgenin en zengin ormanları arasındadır.

Bolu denilince akla ilk gelen şüphesiz Aşçılarıdır. Dünyaca ünlü Mengen aşçıları Bolu’nun gurur kaynağıdır. Ayrıca her yıl Ağustos ayında Mengen aşçılar festivali yapılır. Bunun dışında her yıl 17 Temmuz’da da Atatürk’ün Bolu’ya gelişi çeşitli etkinlikler ile kutlanır.

Bolu gezilerinize rota çizmek için Bolu gezisi sayfamızı inceleyebilirsiniz. Bolu’ya gelmişken Abant gölü ve Gölcük gölüne’ de uğramadan olmaz.
Abant Gölü ; Çevresi yaklaşık 7 KM olan Abant gölünde genellikle günübirlik ziyaretçiler olur. Yürüyerek 1.5 saatlik bir sürede tamamlayabilirsiniz. Ve ya Faytonlara binerek de Göl etrafında tur atabilirsiniz.

Bir diğer tabiat noktası ise Gölcük Gölüdür. Burası da suni göl olup en derin yeri 2 Metredir. Çevresi yaklaşık 2 KM olan gölü yürüyerek yarım saatlik bir sürede tamamlayabilirsiniz. Burada da yapacağınız en güzel aktivite Göl etrafından Golf arabası ile tur yapmaktır.

Bunu dışında birde renk cümbüşü olan ve özellikle sonbaharda yoğun ziyaretçi alan Yedigöller milli parkıdır.
Kış turizmi içinde elverişli Bolu’da Kartalkaya kayak merkezi oldukça ilgi çekmektedir.

Birde Bolu’nun babası vardır ; İzzet baysal… 1907 yılında Bolu’da dünya’ ya geldi. Yaptırmış olduğu hastaneler, Üniversite, Hayır kurumları, sağlık ocakları, kreş ve huzur evlerine kadar bir çok yardımı olmuştur Bolu’ya. İzzet Baysal’ın yaptırmış olduğu bir kreşe giren çocuk; ilk, orta, lise ve üniversitesine kadar vakfın eserlerinden faydalanabilir hatta yaşlılıkta huzurevinde bile kalabilir.

Ayrıca 1994 yılında Türkiye Cumhuriyeti tarafından üstün hizmet madalyası ile onurlandırılmıştır. Bolu halkı da İzzet Baysal’ a bu yüzden Bolu’nun babası unvanını vermişlerdir. İzzet Baysal 5 Mart 2000 Yılında İstanbul’da vefat etmiştir.

Bolu ve çevresini otobüslerimiz ile gezmek için tık tık ⇒ Bolu otobüs kiralama