Aydın Gezi Rehberi ve Rotası

Aydın’da gezilecek yerler listenizi Aydın gezi rehberi sayfamızı inceleyerek oluşturabilirsiniz. Kusursuz bir gezi rotası için bulunduğunuz konumu dikkate alarak sıralayınız.

Aydın gezilecek yerler

Buskirala Aydın’da aşağıdaki ulaşım hizmetlerini verir;

  1. Aydın Havalimanı Transfer
  2. Aydın Minibüs Kiralama
  3. Aydın Otobüs Kiralama

Aydın’da Gezilecek Yerler

Aydın ilimiz adeta bir gezilecek yer cennetidir. Aydın’ın tamamını gezebilmek için en az iki güne ihtiyacınız olur.

  1. Güvercin Adası
  2. Kuşadası
  3. Matematik Müzesi
  4. Yörük Ali Efe Müzesi
  5. El Heykeli
  6. Didim Altınkum Plajı

Kuşbakışı Aydın videosu için tıkla.


Aydın Güvercin adası

Güvercin Adası

Kuşadası merkezde bulunan Güvercin Adası limanın hemen yanında yer almaktadır. Barbaros hayrettin paşa tarafından yaptırılan kale, mora isyanının denizden gelebilecek saldırılara karşı önlemek için yaptırılmıştır.

Unesco Dünya Miras geçici listesinde yer alan Güvercin ada ya uluşmak çok kolaydır. Giriş ücreti olmayan bir yer olan Güvercin ada; geçmişte kara bağlantısı olmayan bir konumdaydı. Şimdilerde ise merkezden yürüyerek en fazla 10 dakikanızı alıyor.

Aydın il merkezine yaklaşık 70 Km mesafede yer alan Kuşadası, özellikle limana gelen kruvazör gemiler ile dikkat çekiyor. Ünlü seyyah Evliya çelebinin de yer verdiği Güvercin adası, Kuşadası’na geldiğiniz zaman mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.


Kuşadası Aydın

Kuşadası

Aydın ilinin en çok yerli ve yabancı turist çeken ilçelerinden biri olan Kuşadası, özellikle kruvazör gemilerinin buraya yanaşmasından dolayı oldukça rağbet gören bir konumdadır. Türkiye’nin en büyük 3.limanına sahiptir.

Yunanistan’a bağlı Sisam adasının buraya yakın olmasından dolayı Turistlerin deniz kapısı konumundadır. Aydın’a 75 km, İzmir’e ise 90 km uzaklıkta yer alır. Kuşadası ve Aydın’da havalimanı yoktur. Bu yüzden havayolu ile gelecek olan misafirler en yakın İzmir Adnan Menderes Havaalanına inerler.

Kuşadası’nda iklim kış aylarında 10-15 derece seyrederken yaz aylarında 40 dereceye kadar hava sıcaklığı ulaşmaktadır. Kuşadası’na geldiğiniz zaman birbirinden güzel plajları, marinası, hareketli gece hayatı ve şık restoranları beklemektedir. Dünyanın en büyük uçak batığının da Kuşadası’nda bulunması dalış severlerinde ilgi buraya olan ilgisini daha da arttırmaktadır.


Aydın Matematik müzesi

Matematik Müzesi

27 Mayıs 2015 tarihinde açılan Matematik müzesi Aydın’da kurulmuştur. Eğitime yıllarına vermiş olan kurucuların açmış olduğu bu müze sizi farklı bir dünyaya götürüyor. İlkokul seviyesinden üst düzey seviyelere kadar hitap eden matematik müzesi her yaştan insanın ilgi odağıdır.

Müzenin içerisini matematik eğitmenleri ve rehberler eşliğinde gezebilirsiniz. Grup ziyaretleri için pazartesi ile Cuma arası 10:00 ila 16:00 arası Bireysel ziyaretler için ise pazartesi ila Cuma arası saat 16:00 – 17:00 arası ziyaret edebilirsiniz.


Aydın Yörük ali efe müzesi

Yörük Ali Efe Müzesi

Milli mücadele döneminin önemli kahramanlarından olan Yörük Ali Efe , şu anda müze olan kendi evinde vefat etmiştir. 80 li yıllardan sonra yanan ev 1995 yılında kültür ve turizm bakanlığına devredilmiştir. Ardından restore edilerek 2001 yılında halkın ziyaretine açılmıştır.

Yörük Ali’nin kullanmış olduğu bazı eşyalar yine bu evin içerisindedir. Kurtuluş savaşı sırasında kendi el yazısı ile yazmış olduğu yazışmaları’ da görüp inceleyebilirsiniz. Yörük Ali Efe müzesi Aydın’ın Yenipazar ilçesinde yer almaktadır. Müzeye giriş ücretsizdir. Yaz sezonunda 19:00 kış sezonunda ise 17:00 de kapanıyor.


Aydın El heykeli

El Heykeli

Kuşadası’nın sembolü olan el heykeli İsmail cem dostluk ve Barış meydanında yer almaktadır.

Avuç içerisinde yer alan siyah ve beyaz güvercinler ile bizlere harika bir görüntü sunan el heykelini mutlaka görmelisiniz. Kuşadası El heykelinin olduğu çevre özellikle akşamları insan kalabalığı ile dolup taşmaktadır.


Didim Altınkum Plajı

Altınkum Plajı

Didim Altınkum Plajı Ege bölgesinin en güzel plajlarından biridir. Didim ve Aydın da ki turizmin gelişmesinde en önemli etken olan Altınkum Plajı deniz turizmi için önemli bir merkezdir. Özellikle yaz sezonunda neredeyse şezlongunuzu koyacak yer bile bulmak zor oluyor.

Altınkum plajına geldiğiniz zaman belediyenin sağlamış olduğu şemsiye ve şezlong kiralamasından da faydalanabilirsiniz. Ve ya ücretsiz olarak da plajı kullanabilirsiniz. Altınkum plajının en güzel yanı ise neredeyse 200-250 metre kadar uzağa gitseniz bile su seviyesi alçaktır.

Plajın genişliği yaklaşık 1.500 ila 1.600 metre arasında yer almaktadır. Didim Altınkum plajına ulaşmak oldukça kolay. Aydın merkezden Didim minibüslerine binerek ve ya kendi özel aracınızla söke yolunu takip ederek yaklaşık 1 saat 15 dakika da rahatlıkla ulaşabilirsiniz.Aydın’da Ne Yenir?

Ege mutfağı oldukça zengindir. Aydın’ında kendine has yemekleri oldukça güzeldir. Türkiye’nin turizm cenneti Aydın’a gelmişken aşağıda yer alan lezzetleri mutlaka tatmanızı öneririz.

İncir – kestane – zeytinyağlı yemekler – organik reçeller -etli enginar – tahinli pide – turunç reçeli – Arapsaçı ve Çine köftesi bunlardan sadece bir kaçı. Aydın’a gelmişken bu lezzetleri tatmadan dönmeyin.

Aydın yöresel yemekleri

Aydın Gezi Rotası

Ege bölgesinin şirin tatil beldesi, Evliya Çelebi’nin deyimiyle; Dağlarından yağ, ovalarından bal akan efeler diyarı Aydın. Heredot’ un ‘’Gökyüzünün altında ki en güzel yeryüzü ‘’ dediği Aydın hiç şüphesiz yazın tatilcilerin gözde merkezidir.

Kuşadası, Didim, Altınkum Plajı gibi ünlü tatil rotaları ile her yıl yerli ve yabancı binlerce turistlere ev sahipliği yapan Aydın’ın Nüfusu 1 milyon 250 bine yaklaşmakta olup 17 ilçesi bulunmaktadır. Topraklarının %64’ü dağlarla % 21’i ovalarla %15’i ise platolarla kaplıdır.
İl’in geçim kaynağı tarım ve turizmdir. Özellikle incir, mandalina, zeytin ve üzüm en çok yetiştirilen ürünler arasında gelir. Turizmde ise ; 8 i müze olmak üzere 21 adet ören yeri mevcuttur. Ayrıca Türkiye’nin ilk demiryolu kurulan şehirlerindendir.

Nüfus bakımından Ege bölgesinde İzmir ve Manisa’dan sonra en büyük 3.ildir.  sayfamızı inceleyebilirsiniz. Aydın gezi rehberine şimdi gezilecek yerleri sıralayabilirsiniz. 


Kuşadası’na Yerleşmek mi İstiyorsunuz?

Kuşadası’na yerleşmek isteyenler genellikle büyükşehirler de oturan ve ya yurtdışında gelip Kuşadası’nın büyüsüne kapılıp gidenler olur. Hatta son yıllarda büyük talep olmuştur Kuşadası’na. Kimisi havasına kapılır gider kimisine ise yaşam standartları uygun gelir. Denizi, kumu, güneşi, plajları ve gece hareketli hayatı, gündüzleri ise sakin havası ile adeta huzur dolu bir yerdir Kuşadası.

Burada yaz ayları hareketli geçerken kış ayları ise adayı adeta sessizliğe bürür. Yazın yoğun olan cadde ve sokaklarına kışın bakıldığı zaman neredeyse restoranların ve kafelerin %80’e yakını kapalıdır. Kuşadası’na yerleşmek için birçok neden var. Ege’nin en güzel ilçelerinden biri olan Kuşadası kültürlerin buluştuğu noktadır.

Kuşadası otelleri her bütçeye ve kesime uygun otel konsepti ile ön plana çıkmaktadır. İster ailenizle ile ister arkadaşlarınız ile isterseniz münferit olarak Kuşadası’na geldiğiniz zaman her kalite ve standartta yer alan otellerde konaklama yapabilirsiniz. 5 yıldız’ dan butik otele, pansiyondan, yazlık’ a kadar uygun ev ve oteller bulunmaktadır.