Ardahan Gezi Rehberi ve Gezilecek Yerler

Ardahan Gezi Rehberi

Ardahan’ın muhteşem destinasyonlarını Ardahan gezi rehberi sayfamızda bulabilir, Ardahan’ın tüm gezilecek yerlerini gezebilirsiniz. 97 bin nüfusuyla Türkiye’nin en mütevazi ve şirin il merkezidir. Komşu illeri, Artvin, Erzurum, Kars iken doğusu ile Gürcistan sınırımızı oluşturmaktadır. Bölgede yayla iklimi hâkim olup sert Karadeniz iklimi gözlenmektedir.

Ardahan(merkez), Çıldır, Damal, Göle, Hanak ve Posof ilçelerinden oluşur. Renkli ovaları, akarsu zenginliği, yemyeşil ormanları ve iki doğa harikası gölü ile göz kamaştırıcı bir tabiat cennetidir. Bu cennetin içerisinde doğa gezisi sık sık ziyaretçilerin yaptığı faaliyetlerdendir. Ardahan’a gelen misafirler için tavsiyemiz meşhur Ardahan Halısı ve Damal Bebeği gibi hediyelik eşyalara en azından bir göz atmalarıdır.

Bu bölgede genel itibariyle soğuk hava gözlense de yaz ayları konaklama ve seyahat için en uygun zaman dilimidir.

Ardahan’da minibüs veya otobüs kiralayarak geziler düzenleyebilirsiniz. Hizmetlerimiz;


Ardahan Gezilecek Yerler

Ardahan gezilecek yerler denildiği zaman öncellikle enfes tabiatı akıllara gelmektedir. Tarihi yapısıyla da birçok seçenek sunan Ardahan’ın dağları, şelaleleri, nehirleri ve gölleri ile enfes bir yerdir. Küçük bir şehir olmasına rağmen gezilecek yerleri sıralamakta zorlanıyoruz.

İşte başlıcaları;

 1. Atatürk Silueti
 2. Şeytan Kalesi
 3. Ardahan Kalesi
 4. Yalnızçam Yaylası
 5. Bülbülan Yaylası
 6. Göle Okçuoğlu Yaylası
 7. Akçakale Adası
 8. Yalnızçam Kayak Merkezi
 9. Balık Gölü
 10. Aktaş Gölü
 11. Çıldır Gölü
 12. Cemal Tural Tabiat Parkı
 13. Karagöl
 14. Ramazan ve Ahali Tabyası
 15. Altaş Kalesi
 16. Kura Nehri

Okçuoğlu, Bülbülan ve Yalnızçam Yaylaları

Ardahan yayla havası solumak isteyen konuklara, Göle’de Okçuoğlu, Ardanuç’ta Bülbülan, merkezin kuzeyinde Yalnızçam yayları ile zengin seçenek sunmaktadır. Bahar aylarında bin bir çeşit çiçekleriyle güzellik saçarken, yaz aylarında ticaret merkezine dönüşmektedir. Bu yaylar festival, doğa yürüyüşü, tırmanma, izleme, bitki araştırma ve daha birçok etkinlik için idealdir.


Akçakale Adası

Ardahan’ın en eski kalıntılarının bulunduğu Akçakale Adası, 10 bin yıllık tarihi ile neolitik dönemden günümüze ışık tutmaktadır. Adını hemen yakınındaki Akçakale Köyü’nden alan ada, Çıldır Gölü’nde bulunmaktadır. Yeşillikler içerisindeki ada Çıldır Gölü’nün maviliği ile kucaklaşıp adeta bize ‘’doğal güzellik’’ tanımı yapmaktadır. Bir çok medeniyetlere de ev sahipliği yapmış ada aynı zamanda birinci derece sit alanıdır. Tüm bu güzelliklerin yanında mistik tarihi ile de ziyaretçileri kendisine hayran bırakmaktadır.


Çıldır Gölü

Ardahan’ın 45 km’lik bir alanını kaplayan Çıldır Gölü, doğal bir set gölüdür. Kış aylarında soğuktan donmakta olup yaklaşık 1 metre kalınlığında buzla örtülür. Mart-Nisan aylarına kadar bu buz örtüsü ile kaplı olan gölde hem yaz aylarında hem kış aylarında farklı güzellikler sunar. Balık avlanmasına uygun olan göl, son zamanlarda kontrolsüz ve denetimsiz şekilde avcılık faaliyetinin artmasından dolayı göldeki habitat tehlikeye girmiştir. Kış aylarında buz kırılarak balık avlanmaktadır. Çıldır Gölü Ardahan’da mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.


Cemal Tural Tabiat Parkı

Cemal Tural Tabiat Parkı Ardahan’ın bizlere sunduğu doğal güzellikleri değerlendirmek adına yapılmış bir parktır. Merkez ilçenin Çamlıçatak Köyü sınırlarındadır. Ardahan Üniversitesi yakınında olup öğrenciler için nefes alıp soluklanma imkânı sağlamaktadır. İçerisinde tavşan, karaca, köpek, kedi, tilki, kirpi, baykuş gibi habitat barındırmakta ve aynı zamanda zengin floraya sahiptir. Büyüklüğü nedeniyle Tabiat Park özelliği taşımakta olup, yürüyüş, piknik ve festival gibi etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.


Yalnızçam Kayak Merkezi

Yalnızçam Kayak Merkezi, Ardahan İl Merkezine 13 km mesafededir. Yalnızçam Dağı’na Avrupa Birliği desteği ile yapılan kayak merkezinde, kış turizmi açısından önemli değere sahiptir. 3 adet pisti bulunmakta olup ana pist 4km uzunluğundadır. 3 km uzunluğunda telesiyej hattı ile kapalı kabin sisteminde yapılmıştır. Yaz aylarında kamp alanı kış aylarında ise kayak merkezi olarak değerlendirilen bölge yoğun Ardahan’ın yoğun ilgi gören yerlerindendir.


Ardahan Kalesi

Ardahan Kalesi M.Ö. 3500-2000 yılları arasında yapıldığı düşülmekte olup 16.yüzyılda Kanunu Sultan Süleyman’ın emri ile eski temelleri üzerine inşa edilmiştir. Tarih boyunca çeşitli uygarlıkların hakimiyeti altına girmiştir. Kura nehri üzerinde Ardahan’a yukarıdan hâkim olacak şekilde düşünülmüştür. Osmanlı Döneminde sürekli faal olarak kullanılmıştır. Kapısında “Arap, Rum ve Acem ülkelerinin deniz ve karalarının sahibi padişahlar padişahı Selim Han’ın oğlu Sultan Süleyman-ı Azam namına yapılmıştır. Mülkü kıyamete kadar baki kalsın.” Yapıldığı tarih: Şevval 963 yazmaktadır. Kale duvarları yer yer definecilerin tahribine uğrasa da tüm ihtişamı ile Ardahan’ın tepedeki gözü olmaya devam ediyor.


Atatürk Silueti

Atatürk Silueti, Ardahan’ın Damal ilçesinde Karadağların eteğine yanındaki tepenin gölgesinin düşmesiyle oluşmaktadır. Havanın açık ve güneşli olması ile genellikle 15 Haziran-15 Temmuz tarihleri arasında gözlemlenen bu harika doğa olayı Doğal sit alanı olarak koruma altına alınmıştır. Bu mucizeyi gözlemlemek adına 1000 kişilik amfi tiyatro alanı oluşturulmuştur.


Ardahan’da Ne Yenir?

Bize yöneltilen ‘’Ardahan’da ne yenir?’’ sorusuna kuşkusuz bölgenin en meşhuru Ardahan Balı ve Kaşar peyniri cevabını vermek doğru olacaktır. Yöreye özel olan bal ve kaşar ile çoğu yöre insanı geçimini sağlamaktadır. Yemek lezzetleri açısından da Karadeniz ve Doğu Anadolu kültürü hakimdir. Enfes çorbaları, ana yemekleri ve tatlı ile zengin olan yöreye özel bazı yemekler;

 1. Helle aşı
 2. Ayran aşı
 3. Bişi
 4. Haşıl
 5. Ardahan Köftesi
 6. Hıngel
 7. Mafiş Tatlısı
 8. Kaz etli içli pilav
 9. Feselli
 10. Katmer

Ardahan’da Gezilecek Tarihi Yerler

Ardahan’da gezilecek tarihi yerler kaleler, müzeler, camiler, tabyalar gibi birçok eseri kapsar. 3000 yıllık bir tarihi geçmişi olan Ardahan’ın adı M.S. 628 de verilmiştir. Şehir tarih boyunca çeşitli medeniyetleri barındırdığı için değişik tarihi yapıtlar ile karşılaşmaktayız. Bu eserlerden bazıları;

 1. Ardahan Kalesi
 2. Savaşır Kalesi
 3. Kalecik Kalesi
 4. Şeytan Kalesi
 5. Kinzi Kalesi
 6. Sevimli Kalesi
 7. Kurt Kale
 8. Kazan Kale
 9. Altaş Kalesi
 10. Kırnav Kale
 11. Ardahan Merkez Cami
 12. Posof Merkez Cami
 13. Derviş Bey Cami
 14. Taşköprü Kitabeleri
 15. Dursun Soylu Konak
 16. Hamşioğlu Rasim Bey Konağı
 17. Övündü ve Ortakent Mağaraları
 18. Ramazan ve Ahali Tabyası